Faili meçhul olaylar kısa sürede aydınlanacak

Faili meçhul olaylar kısa sürede aydınlanacak
Faili meçhul olaylar kısa sürede aydınlanacak
- Diyarbakır'da AB'nin desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kurulan binada 4 şube ile hizmet veren Kriminal Polis Laboratuvarı'nda açılacak yeni birimlerle de deliller son teknolojik cihazlarla incelenip, faili meçhul olayların kısa sürede aydınlatılması sağlanacak - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 15 ile hizmet veren laboratuvarda bu yıl Ses, Görüntü ve Data ile Biyoloji İnceleme Şube Müdürlüklerinin de açılmasıyla suç ve suçlu en kısa zamanda tespit edilecek - Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Hakan Kaymak: "Hedefimiz tüm adli olayları kısa sürede titizlikle inceleyip, neticelendirerek adli süreçlere katkıda bulunmaktır"

DİYARBAKIR (AA) - SEMA KAPLAN - Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle yapımı tamamlanan ve son teknoloji cihazlarla donatılan modern binada hizmet veren Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarında bu yıl açılması planlanan 2 yeni şube ile delillerin olayın meydana geldiği bölgede incelenmesi sağlanarak faili meçhul olayların daha kısa sürede aydınlatılması hedefleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren, "Kolluk Kuvvetlerinin Adli Kapasitesini Güçlendirme Projesi" kapsamında Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde 7 bin 500'ü kapalı, toplam 9 bin 426 bin metrekarelik alanda yapılan 5 katlı yeni binada çalışmalarını sürdüren laboratuvarda soruşturma birimlerinden gelen deliller, uzmanlar tarafından son teknolojik cihazlarla inceleniyor.

Avrupa'nın en büyük kriminal laboratuvarlarından biri olduğu belirtilen Türk Standartları Enstitüsü'nce (TSE) akredite olan laboratuvarda bu yıl Ses, Görüntü ve Data ile Biyoloji İnceleme Şube Müdürlüklerinin de açılması için çalışmalar sürüyor.

Bu sayede 2 şubenin inceleme konusu olan delillerin başka bölgelere gönderilmeksizin bu laboratuvarda incelemesi yapılarak zaman kaybının önlenmesi ile olayların en kısa sürede aydınlatılmasının sağlanması amaçlanıyor.

- Doğu ve Güneydoğu'daki 15 ile hizmet veriyor

Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Hakan Kaymak, AA muhabirine, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 15 ile hizmet verdiklerini belirterek, AB projesi kapsamında Diyarbakır, Adana ve İzmir'in yanı sıra İstanbul 'da da Jandarma Kriminal Laboratuvarının yapıldığını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Başkanlığına bağlı 10 bölge laboratuvarından biri olan Diyarbakır'daki laboratuvarın yeni hizmet binasına geçen yıl taşındığını ifade eden Kaymak, laboratuvarın Diyarbakır başta olmak üzere, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van'da balistik, belge, iz ve kimyasal inceleme alanlarında hizmet verdiğini anlattı.

Kaymak, şöyle dedi:

"Balistik İncelemeler Şube Müdürlüğündeki çalışmalar yoğunlukla ateşli silahlarla işlenen suçlardan oluşuyor. Bu birimde ateşli silahlarda hangi silahtan hangi kovanın çıktığı, silahın hangi olayda kullanıldığı gibi çalışmalar yapılıyor. Kimyasal İncelemeler Şube Müdürlüğünde narkotik maddeler, atış artıkları, patlama sonucu meydana gelen kimyasal kalıntılar ve uyuşturucu maddeler üzerinde çalışılıyor. Belge İnceleme Şube Müdürlüğünün el yazısı ve imza incelemesi, sahte para, kimlik, sürücü belgesi, pasaportlar ile bu belgeler üzerinde tahrifat yapılıp yapılmadığı konularında hizmet veriliyor. İz İnceleme Şube Müdürlüğünde ise motor-şasi numaraları, araç plakaları, alet, ayakkabı ve lastik gibi izler inceleniyor."

- Deliller titizlikle inceleniyor

Bu şubelerdeki incelemelerde olayın hangi tür silahla gerçekleştirildiği, atış mesafesi, atış yönü, şüpheli ölümlerin intihar nedeniyle mi ya da silahlı saldırısı sonucu mu geliştiğinin tespit edildiğini dile getiren Kaymak, şunları kaydetti:

"Laboratuvara intikal eden tüm narkotik maddelerin ve bonzai gibi uyuşturucuların analizleri gelişmiş cihazlarla yapılıyor. Uyuşturucu miktarının tespit edilmesi, uyuşturucunun kullanıcıya mı yoksa satıcıya mı ait olduğunun belirlenmesine ışık tutuyor. İz incelemesinde de olay yerinden alınan araç tekerliği ve ayakkabı izi bulunan aracın tekerleği veya ayakkabı ile mukayese ediliyor."

- Analizlerinin güvenilirliği ile akredite oldu

Kaymak, laboratuvarda görev yapan 156 personelin değişen ve gelişen teknolojik koşullara uygun olarak kendini sürekli geliştirdiğine işaret ederek, "Laboratuvarımız TSE'nin ISO 17025 kalite standardı kapsamında Türk Akreditasyon Kurumu tarafından gerçekleştirilen denetimler sonrasında analizlerinin güvenilirliği yönü ile akredite bir laboratuvar olmaya hak kazandı" diye konuştu.

"Yapılan incelemeler neticesinde adli gerçeğin ortaya çıkarılması, masum insanların aklanması, suç ve suçluların tespit edilebilmesi laboratuvar çalışanları için en büyük huzur kaynağı" ifadesini kullanan Kaymak, laboratuvarda son 5 yılda 85 bin 143'ü aşkın olayın aydınlatılmasına büyük katkı sunulduğunu aktardı.

Kaymak, şunları dile getirdi:

"Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Başkanlığının koordinasyonunda çalışmalarını yürüten müdürlüğümüz şu an itibarıyla Avrupa'nın en yeni ve iyi laboratuvarları arasında. Yeni hizmet binamızda fiziki ve teknolojik imkanların gelişmesiyle inceleme kalitesini üst seviyelere çekerken geçmişe kıyasla maddi delillerin inceleme süresini de oldukça kısaltmış durumdayız. Böylelikle adalet mekanizmasına daha kaliteli hizmeti daha makul sürelerde sunmuş oluyoruz."

- "Adli gerçeğin ortaya çıkarılması en makul süreye inecek"

Kaymak, yeni hizmet binasında ayrıca, Biyoloji İnceleme Şube Müdürlüğü ile Ses, Görüntü ve Data Şube Müdürlüğünün açılması için çalışmaların Kriminal Dairesi Başkanlığı tarafından hızla yürütüldüğüne işaret ederek, bu şubelerin açılmasının diğer laboratuvarların  yükünü hafifleteceğini anlattı.

Biyoloji İnceleme Şube Müdürlüğünde insanı ilgilendiren tüm delillerin incelendiğini, saç, kıl, tükürük ve insan sıvısının DNA analizinin yapıldığını belirtti.

Kaymak, Ses, Görüntü ve Data İnceleme Şube Müdürlüğünün kurulmasıyla birlikte ses inceleme alanında konuşmacı tanıma, kayıt iyileştirme ve kayıt güvenilirliği; görüntü inceleme alanında görüntü karşılaştırma, görüntü dosyalarında kurgu ve montaj tespiti, görüntü iyileştirme ve onarma, data inceleme alanında ise veri kurtarma, veri analizi ve mobil cihaz incelemelerinin gerçekleştirilebileceğini ifade etti

"Açılacak 2 şube ile adli gerçeğin ortaya çıkarılması en makul en kısa süreye inecek" diyen Kaymak, şunları kaydetti:

"Yeni şubelerle zaman kaybedilmeksizin suç ve suçlunun tespiti mümkün olabilecek. Hedefimiz tüm adli olayları mümkün olan en makul sürede titizlikle inceleyip, neticelendirerek adli süreçlere katkıda bulunmak ve ülkemize adli bilimler alanında en iyi hizmeti vermek."