"Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumu

"Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumu
"Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumu
- Mardin Artuklu Üniversitesi ve İran'ın Kazvin kentindeki Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi işbirliğiyle "Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumunun düzenleneceği belirtildi.

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi ve İran'ın Kazvin kentindeki Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi işbirliğiyle "Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumunun düzenleneceği belirtildi.

Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Müdür Yardımcısı ve Sempozyum Sekretaryası Dr. Ruhullah Beyat,  Yabancı Öğrenciler Koordinatörü ve Sempozyum Sekretaryası Dr. Nasrullah Purmuhammedi Emlaşi'den oluşan heyet, MAÜ Vekil Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Ekim 2015'te gerçekleştirilmesi planlanan sempozyumun ön değerlendirmeleri yapıldı.

Ağırakça, Türkiye'nin bir millet olarak tarihi, siyasi, dini ve irfani kimliklerinin oluşmasında İran coğrafyasının  müessis bir coğrafya olduğunu kaydetti.

 Türkiye ve İran'ın bölgenin en köklü iki devleti olduğunu ve dostluk ilişkilerinin birçok ülkenin tarihinden daha eskiye dayandığını kaydeden Ağırakça, Türkiye-İran ilişkilerinin daha da gelişmesinin arzu edildiğini ifade etti.

Türkiye ve İran'ın karşılıklı iyi niyetle ilişkileri her alanda gelişrtirme çabasında olması gerekliliğinin altını çizen Ağırakça, şunları söyledi:

"Türkiye İran  ilişkileri rekabet ve işbirliği diyalektiği ile şekillenen bir tabiata sahiptir. Rekabet  daha siyasi ve güvenlik   ilişkilerinde müşade edilirken, iş birliği daha ziyade ekonomi ve enerji ilişkilerinde müşade edilmektedir. Ancak bu genel eğilim akademisyenlerimizin ilişkileri güçlendirme girişimleri ile farklı boyut kazanacağı ve siyasilere önayak oluşturacağı inancındayız."