Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- HDP ve DBP temsilcileri, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi öncesinde Diyarbakır'da seçim ittifakı için bazı siyasi parti ve oluşumları ziyaret etti

DİYARBAKIR (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) temsilcileri, seçim ittifakı için Diyarbakır'daki bazı siyasi parti ve oluşumların yöneticileriyle görüştü.

Aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP'nin Şırnak milletvekili Selma Irmak, Kars milletvekili Mülkiye Birtane, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu heyet, genel seçimler öncesi ittifak arayışları çerçevesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Yüksek, Azadi Hareketini ziyareti esnasında yaptığı konuşmada,  Türkiye 'de bir seçim sürecine girdiklerini belirterek, bütün Kürt yapılarının birlikte hareket etme kanaatinde olduklarını söyledi.

"Hem Kürtler cephesinde, hem de Türkiye'deki bütün demokrat, devrimci ve demokrasi ile çözümden yana olan kesimlerin ittifakı gerektiği inancındayız" diyen Yüksek, "Bu ittifakla Türkiye'de darbe sonrası hem Kürleri engellemek hem de demokratik siyaseti engellemek için getirilen yüzde 10 barajını da aşıp geçmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk ise genel seçimlerin Kürtler arasında ittifakın altyapısının oluşması için bir fırsat olduğunu ileri sürdü.

İttifakın Kürtler için önemli olduğunu savunan Türk, "Toplumumuzun değeri olan herkesimi, siyaseti, cemaati, bütün sivil toplum örgütlerimizin de temsiliyetini sağlayacak bir çalışma içinde olacağız" dedi.