Gırtlak kanseri riski

Gırtlak kanseri riski
Gırtlak kanseri riski
DİYARBAKIR (AA) - Memorial Diyarbakır Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümünde görevli Uzman Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları, "iki haftayı aşan ses...

DİYARBAKIR (AA) - Memorial Diyarbakır Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümünde görevli Uzman Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları, "iki haftayı aşan ses kısıklığı gırtlak kanseri belirtisi olabilir" dedi. 

Şeşeoğulları, yaptığı açıklamada, gırtlak kanserinin en önemli belirtisinin ses kısıklığı olduğunu belirtti.

Ses kısıklığına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Şeşeoğulları, "Özellikle 2 haftayı geçen ses kısıklığında mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunmalıdır. Boğazda takılma hissi, yutma güçlüğü, ağrı , öksürük, kanlı balgam, boyunda şişlik gibi şikayetler varsa doktora bildirilmelidir. Gırtlak kanserinde erken teşhis hayati önem taşımaktadır, erken tedaviyle büyük riskler önlenmiş olacak" diye konuştu.

Gırtlak kanseri tedavisiyle ilgili bilgi veren Şeşeoğulları, şunları söyledi: 

"Tedavi türü, kanserin gırtlağın neresinde olduğuna, evresine, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna göre belirlenir. Cerrahi ve radyoterapi en önemli tedavi seçenekleridir. Kemoterapi , bazı evrelerde radyoterapiyle birlikte, ileri evrelerde ise yalnız başına verilmektedir. Cerrahi girişim , gırtlak kanseri tedavisinde sık kullanılan ve etkili tedavi yöntemidir. Hastalığın evresine göre gırtlağın kısmen ya da tamamen alınması da söz konusu olabilmektedir."