Güneydoğu seçime hazır

Güneydoğu seçime hazır
Güneydoğu seçime hazır
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde seçmenin 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde huzurla ve hür iradesiyle oyunu kullanması için gerekli güvenlik önlemleri alındı - Diyarbakır Valisi Aksoy: "İlimizde toplam 11 bin 84 güvenlik personeli görev yapacak. Vatandaşların hür iradesinin sandığa yansıması ve seçimin huzurla geçmesi için gereken tüm tedbirler alındı" - Şırnak Valisi Su: "Tüm tedbirleri aldık. Vatandaşlarımız hür idaresiyle kimseden korkmadan, çekinmeden gidip oylarını kullansınlar" - Batman Valisi Çelik: "Aldığımız tedbirlerle seçim günü ve sonrasında vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir olumsuzluğun meydana gelmeyeceğini düşünüyoruz. Bu sayede seçmen hür iradesini sandığa yansıtmış olacak" - Siirt Valisi Tutulmaz: "6 bin 495 güvenlik personelinin görev yapacağı kentte ulaşımın şartlar nedeniyle elverişli görülmediği 61 yerleşim yerindeki oy pusulaları ve sandık görevlileri helikopterle seçim bölgelerine nakledilecek"

DİYARBAKIR (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde seçmenin huzurlu bir şekilde sandık başına giderek hür iradesiyle oyunu kullanabilmesi için gerekli tedbirler alındı.

Toplam 3 bin 168 sandıkta 958 bin 170 seçmenin oy kullanacağı Diyarbakır'da seçim güvenliğine yönelik önlemler alındı.

Vali Hüseyin Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım'da seçimin huzurla geçmesi adına gereken tüm önlemlerin planlandığını söyledi.

"Vatandaşların hür iradesinin sandığa yansıması ve seçimin huzurla geçmesi için gereken tüm tedbirler alındı. İlimizde 11 bin 84 güvenlik personeli görev yapacak. 228'i zırhlı 784 araç hizmet verecek" diyen Aksoy, tüm Türkiye'de olduğu gibi Diyarbakır'da da seçimin huzurla sürmesini temenni ettiklerini, tüm güvenlik birimlerinin bu kapsamda hizmet vereceğini belirtti.

- Şırnak

Daha önce sandıkların kurulacağı yer olarak belirlenen okulların etrafında hendekler kazılması ve barikatların bulunması, güvenlik güçleri ile sandık üyelerinin görevlerini sağlıklı ortamda yapabilmelerinin sağlanması ve seçmenlerin rahat şekilde oy kullanmalarının temini için ilçe seçim kurullarının kararı doğrultusunda Cizre ilçesinde 93, Silopi ilçesinde de 35 sandığın başka mahallelere taşınacağı Şırnak'ta da gerekli güvenlik önlemleri alındı.

Vali Ali İhsan Su, seçimle ile ilgili tüm tedbirlerin planlandığını ifade etti.

"Güvenlik kuvvetlerimizce tüm tedbirleri aldık. Vatandaşlarımız hür idaresiyle kimseden korkmadan, çekinmeden gidip oylarını kullansınlar" ifadelerini kullanan Su, vatandaşların, oy kullanma esnasında veya dışarıda yönlendirme, tehdit, baskı söz konusu olduğunda güvenlik güçlerine müracaat ederek, şikayetlerini dile getirebileceklerini anlattı.

Su, güvenlik güçlerinin yasal manada gerekeni yapacağına işaret ederek, ilgili savcı ve İlçe Seçim Kurulu tarafından yasal işlemlerin yerine getirileceğini bildirdi.

- Batman

İl Seçim Kurulunca alınan karar doğrultusunda 94 sandığın aynı mahallerde uygun görülen okullarda birleştirileceği Batman'da da güvenlik tedbirleri planlandı.

Vali Azmi Çelik, seçimde polis ve jandarma bölgesinde ilgili birimler tarafından gerekli tüm tedbirleri aldıklarını söyledi.

İl genelinde yaklaşık 5 bin 100 güvenlik personelinin görev yapacağını kaydeden Çelik, "Aldığımız tedbirlerle seçim günü ve sonrasında vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir olumsuzluğun meydana gelmeyeceğini düşünüyoruz. Bu sayede seçmen hür iradesini sandığa yansıtmış olacak. Seçmenin endişe duyacağı bir durum söz konusu değil. Maalesef üzüldüğümüz konulardan biri, bazı seçmenlerimiz arasında geçmiş seçimlerde meydana gelen bir takım olumsuz gelişmelerden ötürü bir endişe uyandığının ifade edilmesi" şeklinde konuştu.

Gerek sandık alanı gerekse çevrelerinde yani seçim bölgelerinde tüm önlemlerin alındığını vurgulayan Çelik, bin 79 sandıkta, 313 bin 900 seçmenin oy kullanacağı kentte seçimin huzur ve güven içerisinde geçmesini diledi.

- Siirt

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, kentte 5 bin 421'i asker, 6 bin 495 güvenlik personelinin görev yapacağını belirtti.

Seçimin güvenli geçmesi için şehir merkezi ile kırsalda her türlü tedbirin alındığına dikkati çeken Tutulmaz,  ilgili mevzuat doğrultusunda halkın özgür iradesini demokratik ortamda sandığa yansıtması için hazırlıkları tamamladıklarını aktardı.

Jandarma bölgesinde 257 sandık alanında bin 368, yol emniyeti ve ihtiyat olarak ise 4 bin personelin görev yapacağını bildiren Tutulmaz, seçim günü güvenlik güçlerince 384 aracın kullanılacağını vurguladı.

Oy pusulalarıyla sandık görevlilerin emniyetli şekilde intikalinin sağlanması için de emniyet sınırları içerisinde 27'si zırhlı 96 aracın hizmet vereceğini kaydeden Tutulmaz, "6 bin 495 güvenlik personelinin görev yapacağı kentte ulaşımın şartlar nedeniyle elverişli görülmediği 61 yerleşim yerindeki oy pusulaları ve sandık görevlileri helikopterle seçim bölgelerine nakledilecek. Seçim bitimini takiben de yine helikopterle İlçe Seçim Kurullarına getirilecekler" bilgisini paylaştı.

- Bingöl

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, il genelinde 171 bin seçmenin bulunduğunu belirtti.

İlde seçim için gereken tüm önlemlerin alındığını anlatan Köşger, "Bingöl'de 3 bin 178'i asker, 4 bin 428 personelle seçim güvenliği sağlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

Sandık çevrelerinde mobil ekiplerin de görevlendirildiğini dile getiren Köşger, şöyle devam etti:

"Her sandıkta sandığın zimmetli olduğu bir görevli var. Sandık açıldığından itibaren sandıklar il ve ilçe seçim kurullarına teslim edilene kadar güvenliğini sağlamak üzere görevli birer güvenlik görevlisi olacak. Polis bölgesinde bir polis, jandarma bölgesinde de bir rütbeli arkadaşımız bu görevi yürütecek. Ayrıca jandarma bölgesinde 3 rütbeli ile en az 10 arkadaşımız sandıklarda görevlendirildi. Bu rakam sandıkların bulunduğu bölgedeki kritik durumuna göre 40'a kadar da çıkabilir. Ayrıca mobil ekipler olacak. Yine acil ve olağanüstü durumlar için hazır bekletilen güvenlik personeli olacak. Bunlar da belirtilen merkezlerde hazır bekletilecek."

Köşger, takviye edilen güvenlik güçlerinin ana arterlerde yol güvenliğini de sağlayacağını söyledi.

Vatandaşların en ufak bir tedirginliğe kapılmadan oylarını özgür iradeleriyle kullanabileceğini vurgulayan Köşger, kentte seçim günü de asayişin sağlanacağını dile getirdi.

Vatandaşlardan en ufak bir şüphede kendilerini aramalarını isteyen Köşger, "Gerektiği takdirde devletin resmi aracını gönderip vatandaşlarımızın güvenli şekilde oylarını kullanmalarını da temin ederiz" dedi.