Güneydoğu'da akrep ve yılan sokmaları

Güneydoğu'da akrep ve yılan sokmaları
Güneydoğu'da akrep ve yılan sokmaları
- Diyarbakır, Mardin ve Batman'da yılın 8 ayında 317 kişinin akrep ve yılan sokmaları nedeniyle hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi - DÜ Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Girgin: - "Akrep ve yılan sokmalarında kesinlikle ilkel yöntemlerle müdahale edilmesini istemiyoruz. Bu hastanın hayatına mal olabilir"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır, Mardin ve Batman'da 8 ayda 317 kişi akrep ve yılan sokması nedeniyle hastanelerde tedavi altına alındı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki üç ilde taş ve kerpiç yapıların fazla olmasının yanı sıra etkili olan sıcak hava , akrep ve yılanların görülme olasılığını artırıyor. 

Bu yılın 8 ayında Diyarbakır'da 70, Mardin'de 175, Batman'da ise 72 kişi akrep ve yılan sokmalarına maruz kaldı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Sadullah Girgin, AA muhabirine, bazalt taşlarının çok olması nedeniyle özellikle Diyarbakır'da akrep sokma vakalarına sık rastlandığını söyledi. 

Girgin, bazalt taşı ve kerpiç evlerin akrep ve yılanların doğal yaşam ortamına uygun olduğunu, bu nedenle bu yapıların büyük risk taşıdığını ifade ederek, akrep ve yılan sokmalarında yanlış ilk yardımın can kayıplarına yol açabileceğini vurguladı.

- Bu yöntemler yanlış

"Akrep soktuğu zaman , 'kesilmeli, emilmeli, ve tükürülmeli' şeklinde yanlış bir kanı var" diyen Girgin, şunları kaydetti:

"Söz konusu bölge kesildiği zaman oradaki doku kaybı artıyor. Akrep ve yılan da zehir, toksin salgılıyor. Buranın kesilmesi oradaki damarların da kesilmesi anlamına geliyor. Oradaki zehir hızlı bir şekilde kana karışıyor. Ağızla emiliyor, ağzımız çok steril değil, bakteriler var. Direk ağzımızın içindeki bakterileri yaranın içine koyarak daha çok enfeksiyona neden olabiliyoruz. Hastalara kesinlikle bu şekilde müdahale edilmemelidir."

Girgin, akrep ve yılan ısırıklarında toksinlerin zehrin içindeki maddelerin etkisiyle kalbe, akciğere, böbreğe ve sinirlere çok ciddi zarar verdiğine işaret ederek, "Kesinlikle ilkel yöntemlerle müdahale edilmesini istemiyoruz. Bu hastanın hayatına mal olabilir" dedi.

- Doğru yöntem: Buz koymak ya da boğmak

Bu tür durumlarda soğuk ve buz uygulaması yapılabileceğini anlatan Girgin, şöyle devam etti:

"Uzun süreli olmamak şartıyla bu yöntem oradaki damarları kasarak zehrin kısa süreli kana geçişini önlüyor, zamanı uzatıyor. Aynı zamanda bir eşarp, örtü, ip ne varsa eğer kol ya da bacak ısırılmışsa o bölgeyi bağlayarak yine zehrin kısa dönemde kana geçmesini önleyebiliriz. Baş ve boyun ısırıklarında bu gibi önlemleri alamayacağımız için bu tür hastalarda ölüm oranları daha fazla artıyor. Akrep ve yılan sokmalarında ölümlerin büyük bir kısmı ilk 24 saatte görülüyor. Bu nedenle hastalar en kısa sürede tam donanımlı ve teşekküllü hastanelerde tedavi altına alınmalıdır."

Girgin, akrep ve yılan sokmalarında tedavi sürecine hemen geçilmesi gerektiğini kaydederek, vakaya geç müdahalenin damarlarda hasara neden olarak uzuv kaybına yol açabileceğini belirtti.

Akrep ve yılan sokmalarının çeşitli önlemlerle önüne geçmenin mümkün olduğunu ifade eden Girgin, özellikle ilaçlamaların mutlaka yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.