Güneydoğu'da kaçak elektrik kullanımı

Güneydoğu'da kaçak elektrik kullanımı
Güneydoğu'da kaçak elektrik kullanımı
- Dicle EDAŞ Genel Müdürü Karagüzel: "Karakaya ve Keban barajlarının ürettiği enerji 6 ilde israf edilen elektriği karşılamıyor"

DİYARBAKIR (AA) - Dicle EDAŞ Genel Müdürü Karagüzel, Karakaya ve Keban barajlarının ürettiği enerjinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 6 ilde israf edilen elektriği karşılamadığını söyledi.

Karagüzel, kurum binasında 128 muhtarın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye 'de kişi başına düşen elektrik tüketiminin yıllık 534 kilovat saat, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman'da ise bin 243 kilovat saat olduğunu belirtti.

Bölge illerindeki tüketimin Türkiye ortalamasının 2.5 katı kadar olduğunu ifade eden Karagüzel, şöyle dedi:

"Buna karşılık Türkiye'de kişi başına yıllık ortalama gelir 14 bin lira, bölgede ise 5 bin 700 liradır. Bölge illerinde elektrik tüketimi halkın gelir düzeyinin yüksekliğinden kaynaklanmıyor. Maalesef, bedeli ödenmediği için aşırı düzeyde israf ediliyor. Sorumluluğumuz altında olan illerde bir yılda israf edilen elektrik miktarı 8 milyar kilovat saattir. Bu da hesaplamalara göre 2.7 milyar lira tutarındadır. Karakaya ve Keban barajlarının ürettiği enerji 6 ilde israf edilen elektriği karşılamıyor."

- "37 bin abonenin faturası 10 liradan az"

Karagüzel, buzdolabı, televizyon ve çamaşır makinesi kullanılan bir evin ortalama elektrik tüketiminin aylık 40-50 lira olduğunu kaydetti.

"Aylık faturası 10 liradan az olan 37 bin abonemiz var, 40 liranın altında olan abone sayımız ise 125 bin" ifadesini kullanan Karagüzel, şöyle devam etti:

"Faturası 5 liradan dahi az gelenlerin kusura bakmasınlar şikayet etmeye hakları olmadığını düşünüyorum. Toplum, kaçak elektrik kullanımını ayıplamıyor. 'Diyarbakır'da elektrik daha pahalı, batı illerinde daha ucuz' şeklinde bir algı var. Türkiye'nin her yerinde elektrik fiyatları aynıdır. Burada daha pahalı, batı illerinde daha ucuz olduğuna ilişkin algı yanlıştır. İsteyen herkes, elektrik fiyatını internet üzerinden öğrenebilir."

- "Diyarbakır'da kaçak kullanım oranı yüzde 75"

Dicle EDAŞ Diyarbakır Müdürü Bülent Uğur Yaka da kentte enerji tüketiminin yüksekliğine dikkati çekerek, "Diyarbakır'daki kaçak yüzde 75 dolayındadır. Kaçak kullanımın bedeli 800 milyon liradır" diye konuştu.