Güneydoğu'da sandıkların "birleştirilmesi"

Güneydoğu'da sandıkların "birleştirilmesi"
Güneydoğu'da sandıkların "birleştirilmesi"
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı İl ve İlçe Seçim Kurulları 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde gerekli görülen mahallelerde sandıkların birleştirilmesi yönünde karar aldı - Bu kapsamda Şırnak'ın Cizre ilçesinde 93, Silopi ilçesinde 35, Batman'da da 94 sandık aynı mahallerde uygun görülen okullarda birleştirilecek

DİYARBAKIR (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı il ve ilçelerde 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde gerekli görülen mahallelerde sandıkların birleştirilmesi kararı alındı.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçim Hükümleri hakkındaki 298 sayılı kanunun 5/2 ve 20/2 maddeleri ile Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi hakkındaki 2972 sayılı kanunun ek 2. maddesi ve Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 26 Ağustos 'ta aldığı karar ilişkin yayınlanan genelge doğrultusunda, bazı mahallelerin coğrafi konumu, mesafe durumu ve seçmen sayısı göz önünde bulundurularak söz konusu mahallelerde seçim sandığı kurulmasının güvenlik zafiyetine yol açacağı kanaatine ulaşan bölgedeki bazı İl ve İlçe Seçim Kurulları birden fazla seçim bölgesine ait seçim sandıkların birleştirilmesinin uygun olacağı sonucuna vardı.

Bu kapsamda Şırnak'ın Cizre ilçesinde 93, Silopi ilçesinde 35, Batman'da da 94 sandığın başka mahallelere taşınması yerine aynı mahallede belirlenen okullarda toplanması yönünde karar alındı.

- Şırnak

Cizre İlçe Seçim Kurulu, Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde daha önce sandıkların kurulacağı yer olarak belirlenen okulların etrafında hendeklerin kazılması ve barikatların bulunması, güvenlik güçleri ile sandık üyelerinin görevlerini sağlıklı ortamda yapabilmelerinin sağlanması ve seçmenlerin rahat şekilde oy kullanmalarını temin için bazı okullardaki 93 sandığın, söz konusu mahallelerdeki başka okullarda kurulmasını kararlaştırdı.

Silopi İlçe Seçim Kurulu ise ilçe merkezinde bazı okullardaki sandıkların tek okulda kurulması, köylerde de seçmen sayısı 50'nin altında olan sandıkların birleştirilmesi yönünde karar aldı.

İlçede toplam 35 sandığın taşınması yönünde alınan karara göre, ilçe merkezindeki Barbaros Mahallesi'ndeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu'nda kurulacak sandıklar Vatan İlköğretim Okulu'nda, Karşıyaka Mahallesi'ndeki Silopi Anadolu Lisesi'nde kurulacak sandıklar Atatürk İlköğretim Okulu'nda, Şehir Harun Boy Mahallesi'ndeki Şehit Üsteğmen Ahmet Konuksever İlköğretim Okulu'ndaki sandıklar Vali Kamil Acun Çok Programlı Lisesi'nde, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Hürriyet İlköğretim Okulu ve İstiklal İlköğretim Okulu'ndaki sandıklar Selahaddin Eyyübi İlköğretim Okulu'nda kurulacak.

Öte yandan seçmen sayısının az olması nedeniyle Esenli, Dedeler ve Kösreli köylerinde kurulacak sandıkların, Çukurca mezrasındaki ilköğretim okulunda, Kapılı Köyü'ndeki sandığın Aktepe Köyü'ndeki ilköğretim okulunda, Ovaköy Köy'deki sandığın ise Çiftlik Köyü Ilıcalar mezrasındaki ilköğretim okulunda kurulacağı belirtildi.

- Batman

Batman İl Seçim Kurulu da 8 mahallede sandıkların birleştirilmesi yönünde karar verdi.

Kurul, ildeki Kurhan, Yavuz Selim, Petrolkent, Pazaryeri, GAP, Seyitler, Belde, 19 Mayıs ve Petrol mahallelerindeki 94 sandığın mahalle dışına çıkarılmadan, yani taşınmadan, her mahallede tek bir okulda toplanması için karar aldı.

- Sandıkların taşınması talepleri reddedilmişti

YSK, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin İl ve İlçe Seçim Kurullarından gelen talepleri oy çokluğuyla reddetmişti.