Güneydoğu'daki toz taşınımı

Güneydoğu'daki toz taşınımı
Güneydoğu'daki toz taşınımı
- Güneydoğu'da etkili olan toz taşınımı sonrasında esnaf kirlenen iş yerini temizledi, sürücüler araçlarını yıkamak için akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruk oluşturdu

DİYARBAKIR (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde vatandaşlar, etkili olan toz taşınımı nedeniyle yaşanan kirliliğin etkilerinden kurtulmaya çalışıyor.

Kuzey Afrika'dan gelen toz taşınımı Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Batman'da hayatı olumsuz etkilerken, yağmurla birleşen toz bulutu araçlar, ev ve yerlerinin camları ile cadde ve sokaklarda çamurdan tabaka oluşturdu.

Bazı vatandaşlar, ev ve iş yerlerinin önünü temizlerken, sürücülerin araçlarını yıkatmak geldiği akaryakıt istasyonlarında yoğunluk yaşandı.

Aracını yıkatmak için bekleyen Veysel Karataş, yaptığı açıklamada, toz nedeniyle aracının kirlendiğini belirterek, "Arabam çok kirlendi. Yıkatmak için gezdiğim 10'uncu istasyon" dedi.

- " Gece yarısına kadar çalışacağız"

Oto yıkama işletmecisi Bahattin Öncü ise toz bulutundan dolayı araçların çok kirlendiğini ifade ederek, "Günlük araç yıkama kapasitemiz 100-150 ama bugün 500 - 600 araç yıkanacak. Gece yarısına kadar çalışacağız. Personelimize  yoğun bir çalışma yapacağı için ek ücret vereceğiz" diye konuştu.