Hani İlçe Müftüsü Durmuş'un köy ve mahalle ziyaretleri

Hani İlçe Müftüsü Durmuş'un köy ve mahalle ziyaretleri
Hani İlçe Müftüsü Durmuş'un köy ve mahalle ziyaretleri
- Hani İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, Kaledibi, Güzelce ve Kırım mahallelerini ziyaret ederek İslam dininin kadına verdiği önemi anlattı.

DİYARBAKIR (AA) - Hani İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, Kaledibi, Güzelce ve Kırım mahallelerini ziyaret ederek İslam dininin kadına verdiği önemi anlattı.

Vatandaşla bir araya gelen Durmuş, kadınların toplumdaki yeri, önemi, İslam'da kadın ve aile ile İslamın kadına verdiği haklar ve değerleri konusunda bilgi verdi.

Son zamanlarda kadınlara yönelik aile içi şiddet ve işlenen kadın cinayetlerinin İslamiyette yerinin olmadığını belirten Durmuş, şöyle konuştu:

"Peygamberimiz, ailesine hiçbir zaman şiddet uygulamadı. Kötü bir davranışta bulunmadı. Tüm Müslümanlar'ın da Hz. Muhammed'in bu örnek aile hayatını kendilerine esas almaları gerekir. İslam dini öncesinde yaşanan cahiliye döneminde insanlar, kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı. Ama İslam dini geldikten sonra Hz. Muhammed şöyle diyordu, 'Kim iki kız çocuğu yetiştirip evlenme çağına getirirse ve onları evlendirirse ben, onunla cennette böyleyim diye baş ve orta parmağını birleştiriyordu. Sonra 'Cennet annelerin ayakları altındadır' diye kadına en büyük payeyi layık görerek kadınlarımıza yaşamın her alanında sağlanması gereken pozitif ayrımcılığa büyük bir hassasiyetle yaklaşmak gerekir."

Durmuş, çalışma hayatında, sosyal ve kültürel yaşamda, ekonomik anlamda, aile içinde ve kısacası yaşamın bütün alanlarında kadınlara öncelik gösterme zorunda olduklarını, bunun hem İslam'ın hem de Hz. Muhammed'in emri olduğunu söyledi.

"Yüzyıllardır bizlere öğretilen 'Evin temel direği babadır, erkektir' söylemlerini artık geride bırakıp bu algıyı değiştirmemiz gerekmektedir" diyen Durmuş, "İş hayatında, ailede, toplumsal olaylarda kadın - erkek eşitliği isteniyorsa bu da demek oluyor ki, evin temel direği yalnızca baba değildir. Aynı zamanda anne de bu paya ortaktır. Günümüzde bir ev içindeki sorumluluklar paylaşılarak yerine getiriliyor ve sorunlar ortak düşünceler sonucu çözüme kavuşuyorsa bu da kadın-erkek eşitliğinin bir göstergesidir" şeklinde konuştu. 


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  şiddet

  ,

  Aile

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  ilçe

  ,

  Cennet

  ,

  ,

  zaman

  ,

  sosyal