Hayatını kaybeden öğretmene başsağlığı

Hayatını kaybeden öğretmene başsağlığı
Hayatını kaybeden öğretmene başsağlığı
DİYARBAKIR (AA) - Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, Yalova'da yürüyüş sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden...

DİYARBAKIR (AA) -  Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, Yalova'da yürüyüş sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden öğretmen Halil Serkan Öz için başsağlığı mesajı yayımladı.

Memiş, yaptığı yazılı açıklamda, Matematik öğretmeni Halil Serkan Öz'ü rahmetle andıklarını, özgür öğretmenlerin özgür bireyler yetiştireceğine inandıklarını kaydetti.

"Yalova Valisinin ortaya koyduğu tavrı sendika olarak eleştirdiklerine" işaret eden Memiş, şunları kaydetti:

" Türkiye 'de 82 model Kenan Evren yönetmeliğinin anti demokratik hükümler içermesi nedeniyle, bunun ortadan kaldırılmasına ilişkin kararlılığımızı ifade ettik. Bugünkü durum 82 model valilerin yeni Türkiye'yi anlamamasında yatmaktadır. Bu valiler revize edilmelidir. Askeri mantıkla hareket eden 82 model valiler öğretmeni asker gibi görmekte ve öğretmenlik doğasını kavrayamamaktadır. Türkiye uzun yıllardır, eğitim çalışanları olarak başlattığımız kamusal alan yalanının bitirilmesi sürecindeki ortaya koyduğumuz irade iradeyi konuşuyor."

Ortaya çıkan hadisenin kamu vicdanını yaralayan birşey olduğunu ve hükümetin gereğini yapması gerektiğini savunan Memiş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Serbest kıyafetle derse giren öğretmen Halil Serkan Öz'ün böylesi bir muamele sonucu vefat etmesini üzüntüyle karşılıyor, merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabır, eğitim çalışanlarına ise başsağlığı diliyoruz."