HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:
- "Hiçbir yerde provokatif eylem ve girişimlere prim vermeden herkesin özgür iradesiyle sandığa gidebileceği bir seçim çalışması yürütmek istiyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hiçbir yerde provokatif eylem ve girişimlere prim vermeden herkesin özgür iradesiyle sandığa gidebileceği bir seçim çalışması yürütmek istiyoruz" dedi.

Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi'ni (DTK) ziyaret etti.

Ziyaret öncesi gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, hedeflerinin huzur içerisinde bir seçim kampanyası yürütmek olduğunu söyledi.

Demirtaş, "Hiçbir yerde provokatif eylem ve girişimlere prim vermeden herkesin özgür iradesiyle sandığa gidebileceği bir seçim çalışması yürütmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Demirtaş, Ağrı'daki terör saldırısına ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu:

"Dağın başı, dolayısıyla PKK 'lılar silahlarıyla yerleşim birimine inmiş de o yüzden çatışma çıkmış yalanına sığınmasınlar. AKP provokasyonu boşa çıktı, halk şu anda kimin provokasyon peşinde olduğunu iyi anlıyor. AKP kendi yaptığı provokasyonun tuzağına düşmüştür. Kendi kazdıkları kuyuya düşmüşlerdir. Ağrı meselesi bundan ibarettir."

PKK'nın silah zoruyla HDP'ye oy topladığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını savunan Demirtaş, "Külliyen yalan, bizim kırsaldaki oy oranımız şehirdekinden çok daha düşük. Eğer PKK zoruyla insanlar HDP'ye oy veriyor olsaydı, oradaki oy oranımızın çok yüksek olması lazımdı" dedi.

Demirtaş, şöyle devam etti:

"PKK'nın tam olarak nereye çekilmesini istiyorlar? Bunu söyleyenlerin bir yol da göstermesi lazım. Eğer sınır dışına diyiyorlarsa hangi yoldan nereden hangi yasaya mukabil gidecektir. Bunu da söylesinler. Çekilebilecekleri kadar zaten yüksekte duruyorlar, dağın başındalar. Sen illa onlarla çatışacağım demezsen ilan edilen ateşkese devlet uyarsa hiçbir çatışma olmaz. İnşallah hiç kimsenin de burnu kanamaz."

- AP'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarına ilişkin kararı ve Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözlerini de değerlendirdi.

"Hükümetin tarihte ve geçmişte yaşanan bütün olaylarla ilgili bir defa hakikatleri araştırma ve geçmişle yüzleşme mevzusuyla konuyu ele alması lazım" diyen Demirtaş, şunları söyledi:

"Papa bir şey söylüyor, burada çocukça tepki veriyorlar. AP bir karar alıyor, çocukça bir tepki veriyorlar. Zannedersiniz kreştir. Devlet yönetmiyorlar da kreşte okuyan çocuklar gibi refleksler gösteriyorlar. Ermeni gerçeğiyle nasıl yüzleşilmesi gerektiğini topluma bir anlatın çünkü bu Türkiye 'de tartışılmamış ve henüz resmi olarak açıklığa kavuşmamış bir meseledir."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı AK Parti 'nin seçim beyannamesini de eleştiren Demirtaş, beyannamede yeniliğin sadece başkanlık sistemi olduğunu savundu.

Açıklamanın ardından Demirtaş, DTK yöneticileriyle basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.