HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır'da

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır'da
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır'da
- Demirtaş: - "Bayramın bize verdiği mesaja uygun bir yaşam, toplumsal ilişki inşa edebilirsek her günümüz inşallah bayram havasında geçecektir. Kurban Bayramı hem bölgemizde hem tüm dünyada barışın vesilesi olsun" - "Sandıklarla ilgili güvenlik problemi yoktur. Kimse korkarak bize oy vermesin. Biz korku ile oy almıyoruz. Kimse kimseye silah dayayarak oy kullandırmıyor. 'Korkudan HDP'ye oy verdim' diyen varsa bize başvursun, gereğini yapalım"

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bayramın bize verdiği mesaja uygun bir yaşam, toplumsal ilişki inşa edebilirsek her günümüz inşallah bayram havasında geçecektir. Kurban Bayramı hem bölgemizde hem tüm dünyada barışın vesilesi olsun" dedi.

Demirtaş, merkez Kayapınar ilçesindeki İmam Şafii Camisi'nde bayram namazını kıldı.

Çıkışta vatandaşlarla bayramlaşan Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan olaylar nedeniyle bölgede bayramların bayram tadında karşılanamadığını söyledi.

"Biz inanıyoruz ki; bayramın bize verdiği mesaja uygun bir yaşam, toplumsal ilişki inşa edebilirsek her günümüz inşallah bayram havasında geçecektir. Kurban Bayramı hem bölgemizde hem tüm dünyada barışın vesilesi olsun" ifadelerini kullanan Demirtaş, şöyle konuştu:

"Kurban Bayramı'nı büyük acılarla karşılayan bütün kardeşlerimize sabırlar diliyorum. İnşallah hem bölgemizde hem kanın aktığı her yerde insani değerlerin üstün olduğu bir geleceğe en kısa zamanda kavuşuruz diye temenni ediyorum."

- "Sayın bakanlar ortak kararımızı okumuşlardır"

Demirtaş, HDP'li 2 bakanın istifasının ardından parti genel merkezinde yaptıkları açıklamaya ilişkin soru üzerine, hükümette yer almanın da çekilmenin de siyasi bir karar olduğunu söyledi.

 HDP'nin çözümsüzlük sürecinin parçası olmadığını, olmayacağını göstermek için hükümette yer aldığını dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

"Ama bakan arkadaşlarımız AKP hükümetinin hiç bir şekilde paylaşımcı ve çözümden yana olmadığını göstermek için de her dakikasını AKP zihniyetini teşhirle uğraşmıştır. Bu teşhirin tamamlandığını düşündükleri anda da istifa etmişlerdir. AKP hükümeti ve geçici Başbakanı hiç bir şekilde kendilerinden olmayan hiç bir siyasi düşünceyi maalesef hükümet ortağı olarak kabul etmiyorlar. Biz bunu göstermek için özellikle hükümette yer aldık. 'Neden AKP ile koalisyon yapıyorsunuz?'' diyenlere gösterdik."

Demirtaş, "Bakanların okuduğu metni kendimiz ortaklaştırdık. Parti genel merkezinde açıklanan metnin, genel merkezin ve bilgim dahilinde açıklanmış olmasından daha doğru ne olabilir? Siyasi bir metin, partimizin bir deklarasyonu olarak sayın bakanlar ortak kararımızı okumuşlardır" şeklinde konuştu.

- "1 Kasım'da da inşallah mahcup olmayacağız"

Seçimlerin eşit şartlarda gerçekleşmediğini savunan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, 'Bir Allah'ımız bir halkımız var' deyip seçim kampanyası yürütüyoruz. 1 Kasım'da da inşallah mahcup olmayacağız. Bize karşı elindeki gücü zulüm aracı olarak kullananlar geçmişte de yenildi, şimdi de yenilecekler. Yenilecekler ama  Türkiye kazanacak. Onların hakaretlerine de onların seviyesine düşerek cevap vermeyeceğiz. Cumhurbaşkanı zaten cumhurun başı olsaydı tüm partilere eşit davranırdı ancak halen bir partinin genel başkanı gibi davranıyor. Biz bundan gocunmuyoruz. Korkmadan cesurca yapması lazım. Halkı kandırdığını zannediyor. Çık açık açık AKP kampanyası yürüt."

- "Sandık numarası adresi neredeyse orada oyunu kullanacak"

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, seçim sandıklarının birleştirilmesi veya bir alanda toplanması tartışmalarına değinerek, "Her şeyden önce bunun anayasaya uygun olmadığını belirtelim. Taşımalı sistemle seçmen olmaz. Sandık numarası adresi neredeyse orada oyunu kullanacak" diye konuştu.

Seçime bir kaç gün kala güvenlik sıkıntısı yaşanan yerlerle ilgili il veya ilçe seçim kurullarının kendi içerisinde tartışıp, bu tür kararları alabileceğine değinen Demirtaş, şöyle devam etti:

"Ama bu sayı binlerce on binlerce değildir. 3, 5 sandık olur. Onun dışında sandıklarla ilgili güvenlik problemi yoktur. İsteyen kendi sandığında korkmadan oyunu kullanacaktır. Kim ki; 'Biz HDP'ye zorla oy ver diye baskı görüyoruz' diyorsa lütfen bize ulaşsın. En önce biz kendisinden özür dileyeceğiz, özgürce oy kullanması için gereğini yapacağız. Kimse korkarak bize oy vermesin. Biz korku ile oy almıyoruz. Seçmene hakaret etmesinler. Kimse kimseye silah dayayarak oy kullandırmıyor. 'Korkudan HDP'ye oy verdim' diyen varsa bize başvursun, gereğini yapalım. Ama bunlar 'Tehditle HDP'ye oy verdiriliyor' diye seçmeni sandığa götürmeyecek operasyonlar yapmaya çalışıyor."

- "Mağduriyet çıkarmaya çalışıyorlar"

Yüksek Seçim Kurulunun AK Parti 'nin seçim şarkısı "Haydi Bismillah"ın kullanımını yasaklamasına ilişkin Demirtaş, "YSK'nın verdiği kararı gördünüz. Buradan da mağduriyet çıkarmaya çalışıyorlar. Seçimde Bismillah'ı kullanmak aslında yasak değil. Fakat AKP'ye tavsiyem; Bismillahlı seçim müziği yapacağına, tövbe estağfurullahlı seçim kampanyası yapsalar daha yerinde olur" dedi.