HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Diyarbakır'da

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Diyarbakır'da
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Diyarbakır'da
- Figen Yüksekdağ, Diyarbakır'da düzenlenen ve farklı ülkelerden çok sayıda kadının da yer aldığı, "Dünya Kadın Yürüyüşü"ne katıldı - Yüksekdağ: "Bu yıl el ele verip, kaderimizi yeniden yazacağız. Şiddetin, ayrımcılığın, kadın katliamlarının olmadığı, Özgecanların katledilmediği, her gün üç kadının öldürülmediği yeni bir yaşamı kadınlar inşa edecek"

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: "Bu yıl el ele verip, kaderimizi yeniden yazacağız. Şiddetin, ayrımcılığın, kadın katliamlarının olmadığı, Özgecanların katledilmediği, her gün üç kadının öldürülmediği yeni bir yaşamı kadınlar inşa edecek" dedi.

Yüksekdağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Özgür Kadınlar Kongresi öncülüğünde, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) desteğiyle gerçekleştirilen  "Dünya Kadın Yürüyüşü"ne katıldı.

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, İmralı görüşmelerine katılan Ceylan Bağrıyanık, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve 11 ülkeden çok sayıda kadın ile Şeyh Said Meydanı'nda bir araya gelen Yüksekdağ, buradan İstasyon Meydanı'na kadar yürüdü. 

Ceylan Bağrıyanık'ın Abdullah Öcalan'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için gönderdiği mesajı okumasının ardından konuşan Yüksekdağ, bu yıl bütün dünya kadınlarının Rojava'daki kadın devrimi nezdinde yeni bir çağa "merhaba" dediğini belirtti. 

Yüksekdağ, 21. yüzyılın kadın devrimi çağı olduğunu, bu çağda kadının köleleştirilemeyeceği, eşitsizliğe ve adaletsizliğe mahkum edilemeyeceğini savunarak, "Bin yıllardan bu yana ezilme, kölelik çizgisi dayatılan kadınlar, savaşmayı direnmeyi ve kazanmayı öğrendiler. Rojava'da, Kobani'de, Şengal'de kazandılar. Artık bütün dünyadaki bu erkek egemen sömürgeci yapının karşısında direnen, birbirine sahip çıkan ve zafer kazanan bir kadın devrimi çizgisi var" şeklinde konuştu.

"Artık bu yeni çağda kadınlar, asla, şiddeti, katledilmeyi ve bir kadın kırımını kabul etmeyecekler. Cumhurbaşkanının dediği gibi 'kadınlar erkeğe emanet' değil. Kadınlar özgürlük davalarına emanet. Biz birbirimize emanetiz" diyen Yüksekdağ, tüm dünya kadınlarının özgürlüğü ve geleceği için Mezopotamya topraklarında el ele verdiklerini belirtti.

- "Yeni bir yaşamı kadınlar inşa edecek"

"Artık, Mezopotamya topraklarında güneş kadınlar için doğuyor, direniş ve devrim kadınlar için büyüyor. Bu devrimi, ilerleyişi hiçbir güç durduramayacak. Bu güneşi hiçbir karanlık boğamayacak" ifadelerini kullanan Yüksekdağ, şunları dile getirdi:

"İster bu karanlık IŞİD kılığında çıksın karşımıza, ister bütün zalim ve sömürgeci orduların üniformalarına bürünsün. Kadınlarımızın o başında poşuları ve direniş giysileriyle, rengarenk mücadeleleriyle ortaya koyduğu büyük azim ve irade bütün karanlık orduları yerle bir edecek. Kobani'de olduğu gibi söküp atacak."

Yüksekdağ, "Bu yıl el ele verip, kaderimizi yeniden yazacağız. Şiddetin, ayrımcılığın, kadın katliamlarının olmadığı, Özgecanların katledilmediği, her gün üç kadının öldürülmediği yeni bir yaşamı kadınlar inşa edecek" diye konuştu.

- 7 Haziran'daki genel seçimler

Yüksekdağ, şunları dile getirdi:

"Yeri geldiğinde özgürlüğümüzü hiç kimseye, bu erkek egemen düzene emanet etmeden dövüşmeyi de bileceğiz, bu meydanlarda el ele verip siyasetin meydanına yürümeyi, koşmayı da becereceğiz. Siyasi iktidar 'evinizde oturun 3 çocuk yapın' diyor. Bu kadınlar asla ve asla bu iktidarı dinlemedi ve dinlemeyecek. Kadınlara, 'siyasetin merkezine yürümeyin' deniyor. Bunu asla dinlemedik ve dinlemeyeceğiz. Bu seçimde de karşımıza çıkarılan tüm barajları biz kadınlar aşacağız."

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak da, IŞİD zihniyetinin Kobani'de yenildiğini ifade ederek, tüm dünyada da yenileceğini savundu.

- "Özgecan'ı katleden zihniyeti lanetlemenizi istiyorum"

"Kadına yönelik IŞİD zihniyeti nerede karşımıza çıkarsa çıksın, ona karşı en güçlü direnişi sergileyeceğiz. Buradan, Özgecan'ı, Medine'yi katleden zihniyeti güçlü bir şekilde lanetlemenizi istiyorum" dilen Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Artık geri dönüşümü olmayan kesintisiz bir kadın devrimi süreci başladı. Bu kadın devrimini Kürdistan'a, Ortadoğu 'ya ve tüm dünyaya yaymak biz kadınların görevidir. El ele vereceğiz, kadın örgütünü büyüteceğiz ve Rojava'daki kadın devrimini tüm dünyayla buluşturacağız. Dünyanın dört bir yanında, Filistin'de, Pakistan'da, Afganistan'da, İran'da direnen kadınlara selam olsun."

Daha sonra DBP Eş Genel Başkanı Ayna ve HDP Milletvekili Irmak da birer konuşma yaptı.

Yürüyüşe katılan kadınlar ellerinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan'ın fotoğraflarını taşıdı.

Abdullah Öcalan'ın ablası Fatma Öcalan'ın da katıldığı etkinlik, konserle devam etti.