Hem sevdiklerini hem de engellileri sevindiriyorlar

Hem sevdiklerini hem de engellileri sevindiriyorlar
Hem sevdiklerini hem de engellileri sevindiriyorlar
- Mardin'de Sevgililer Günü için telkari takı satın alan vatandaşlar hem sevdiklerini hem de bu ürünleri hazırlayan engellileri mutlu ediyor - Türkiye Sakatlar Derneği Telkari Satış Sorumlusu Anuk: "Siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Sevdiğini mutlu etmek için hediye seçerken engellilere de katkı sunmak isteyenler bizi tercih ediyor"

MARDİN (AA) - HALİL İBRAHİM SİNCAR / MEHMET ÇALIK - Mardin'in geleneksel el sanatlarından telkari takılara Sevgililer Günü nedeniyle ilgi arttı.

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Mardin'de Türkiye Sakatlar Derneği Şubesi'nce açılan ofiste telkari işleyen engelliler Sevgililer Günü nedeniyle yoğun mesai yapıyor.

Vatandaşlardan gelen talebe yetişmek için hummalı şekilde çalışan, sevgililer için özel tasarım da yapan engellilerden telkari takı satın alanlar hem sevdiklerini hem de engellileri mutlu ediyor.

- "Siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz"

Türkiye Sakatlar Derneği Şubesi Telkari Satış Sorumlusu Şerife Anuk, AA muhabirine, Mardin'de telkari işlemeciliğinin asırlardır sürdüğünü, yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi gösterilen telkari takılara Sevgililer Günü nedeniyle talebin daha da arttığını söyledi.

Engellilerin talebi karşılamak için fazla mesai yaptıklarını ifade eden Anuk, "Siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Sevdiğini mutlu etmek için hediye seçerken engellilere de katkı sunmak isteyenler bizi tercih ediyor" dedi.

Şahmeran işlemesinin çok gözde olduğunu ifade eden Anuk, siparişe göre engellilerin özel tasarım da yaptığını dile getirdi.

Anuk, sevgililer için isimlerin yazıldığı ürünlerin de hazırlandığına işaret ederek, "Engellilerin hazırladığı ürünleri satın alanlar hem sevgililerini hem de engelli arkadaşlarımızı sevindiriyor" diye konuştu.

- "Günde ortalama 50 sipariş geliyor"

Telkari ustası Yasin Cihanşi ise hobi olarak başladığı telkari işlemeciliğini bir mesleğe dönüştürerek 16 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

Sevgililer Günü için çok sayıda özel sipariş aldıklarını kaydeden Cihanşi, özellikle üzerine isimlerin yazıldığı alyans, anahtarlık, kol düğmesi, tespih ve kolye gibi ürünlere rağbet gösterildiğini aktardı.

Cihanşi, vatandaşların  hediye seçiminde el emeği göz nuru ile hazırlanan titizlikle işlenen telkari ürünleri tercih ettiğini vurgulayarak, "Sipariş üzerine hazırladığımız ürünleri başka illere de gönderiyoruz. Günde ortalama 50 sipariş geliyor" şeklinde konuştu.

- Engellilere destek

Müşterilerden Cesur Paşaoğlu da 13 yıllık evli olduğunu, eşine telkari bir takı almak istediğini söyledi.

Birkaç mağaza gezdiğini zevkine uygun bir ürün bulamadığını anlatan Paşaoğlu, aldığı ürünle engellilere de katkı sunmak için satış ofisine geldiğini ifade etti.

Ekrem Akkaya ise eşinin telkariyi çok sevdiğini, bu nedenle tercihini bu takıdan yana kullandığını anlattı.

Akkaya, "Engelli kardeşlerimize de bir katkı olması düşüncesiyle hediyemi almaya geldim" dedi.