Hicri Yılbaşı

Hicri Yılbaşı
Hicri Yılbaşı
- Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, "Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır"

MARDİN (AA) - Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Hicri yılbaşına ilişkin, "Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır" dedi.

Coşkun, yaptığı açıklamada, bütün İslam aleminin Hicri yılbaşını kutlayarak Muharrem ayının ve hicretin Müslümanlar için büyük bir önem taşıdığını kaydetti.

Peygamberin, Mekke'den Medine'ye hicretinin gerçekleştiği ve rahmet peygamberinin "Allah'ın ayı" olarak nitelendirdiği Muharrem ayını idrak edeceklerini belirten Coşkun, bu ayın İslam dünyasına ve bütün insanlığa hayırlar ve bereketler getirmesi temennisinde bulundu.

Coşkun, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Hicret, Allah'a ve O'nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılan yolculuğun hikayesidir. Hicret, nurlu şehir Medine'nin şahsında, insanlığın gönlüne, sevgiye ve rahmete açılan bir yoldur. Her vesile ile paylaşmayı, dayanışmayı, insani erdem ve faziletleri öğütleyen yüce dinimizin hikmet yüklü mesajlarının insanın hayatında makes bulmasıdır.Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır. Her fırsatta daha iyinin, daha güzelin arayışı içinde olmaktır. Hiçbir zaman fani dünyanın aldatıcılığına kanmamaktır. Nefsin, heva ve arzuların tuzağına düşmeyerek Allah'ın haramlarından uzak durmaktır. "


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  zaman

  ,

  Uzak