Hollandalı gazeteciye 5 yıla kadar hapis istemi

Hollandalı gazeteciye 5 yıla kadar hapis istemi
Hollandalı gazeteciye 5 yıla kadar hapis istemi
- Diyarbakır'da Hollandalı gazeteci Frederike Hanneke Geerdink hakkında terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

DİYARBAKIR (AA) - AZİZ ASLAN - Diyarbakır'da terör örgütü PKK 'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle Hollandalı gazeteci Frederike Hanneke Geerdink hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 

İddianamede, İl Emniyet Müdürlüğü Muharebe Elektronik Şube Müdürlüğü ile Başbakanlık İletişim Merkezi'ne yapılan ihbarlarda, Geerdink'in sosyal paylaşım sitesinde terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı bildirildi.

Yapılan araştırmada Geerdink'in sosyal paylaşım sitesinde, terör örgütü PKK'yı simgeleyen flamalarla örgüt mensuplarının yüzleri kapalı olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerin yer aldığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin terör örgütünün propagandasını yaptığının tespit edildiği ifade edildi.

Geerdink'in ifadesine de yer verilen iddianamede, şüphelinin atılı suçlamayı kabul etmeyerek, terörü öven ve devlet aleyhine olumsuz kanaat oluşmasına yönelik paylaşımlarda bulunmadığını savunduğu belirtildi.

İddianamede, Geerdink'in "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi.

Yargılamaya önümüzdeki günlerde başlanacak.