Hüda Par Genel Başkanı Yapıcıoğlu:

Hüda Par Genel Başkanı Yapıcıoğlu:
Hüda Par Genel Başkanı Yapıcıoğlu:
- "(Charlie Hebdo'da yayımlanan karikatürler) Avrupa peygamber efendimize yönelik hakaret ve saldırıları fikir özgürlüğü kapsamında çıkarıp bir an önce yasal düzenlemeler yapmalıdır" - "(Cizre'deki gerginlik) Halkın bölge sorunlarının çözüm konusunda henüz ümidi olduğu, süreç sonunda bu baskılar ve tekçi zihniyetin biteceği kanaati olduğu için beklemektedir. Bir gün bu baskıların oluşturduğu baraj patlak verirse hayal bile edilemeyen sonuçları olacaktır"

DİYARBAKIR (AA) - Hür Dava Partisi (Hüda Par) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Paris'teki mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürler yayımlamasına ilişkin, " Avrupa peygamber efendimize yönelik hakaret ve saldırıları fikir özgürlüğü kapsamında çıkarıp bir an önce yasal düzenlemeler yapmalıdır" dedi.

Yapıcıoğlu partisinin il başkanlığında yaptığı basın toplantısında, Avrupa'nın İslam karşıtı çevrelere cesaret verecek politikalardan uzak durması gerektiğini söyledi.

Yapıcıoğlu, Fransa'da bazı odaklarca kullanıldığı kuvvetle muhtemel bir dergiye yapılan saldırı sonrasında İslam düşmanı blogun fırsat bilerek İslam ve Müslümanlara hakaret ve saldırıya dönüştürmesini Avrupa için tehlikeli bulduğunu ifade etti.

"Halkımızı bu alçakça saldırılar karşısında peygamber efendimize sahip çıkmaya ve milyonluk gösteriler yapmaya davet ediyoruz" diyen Yapıcıoğlu, şöyle konuştu:

" Türkiye 'de bazı çevrelerin İslam'a ve Müslümanlara duyduğu kin ve nefreti otaya koymak için fırsat aradığını ibretle müşahede etmekteyiz. İdeolojik körlükleri ve bağnazlıkları nedeniyle İslam'a düşmanlık yapan bu kesimleri peygamber efendimiz ile ilgili küstah karikatürleri bazı yayın organlarında yayınlama girişiminde bulunmalarını Müslümanları tahrik etme ve provokasyona zemin hazırlama gayreti olarak değerlendiriyoruz."

 - Cizre'deki gerginlik 

Yapıcıoğlu, Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan olaylara ilişkin olarak da, "Halkın bölge sorunlarının çözüm konusunda henüz ümidi olduğu, süreç sonunda bu baskılar ve tekçi zihniyetin biteceği kanaati olduğu için beklemektedir. Bir gün bu baskıların oluşturduğu baraj patlak verirse hayal bile edilemeyen sonuçları olacaktır" ifadelerini kullandı.

Yapıcıoğlu, "Cizre'nin pilot bölge seçildiği, provokatörlerin başında olduğu, paralel yapı emniyetçilerinin burayı karıştırdığı" şeklinde yorumların olduğunu aktardı.

PKK 'nın hayata geçirmeye çalıştığı kanton uygulamasının sadece Cizre'de olmadığını savunan Yapıcıoğlu, şöyle devam etti:

"Yüksekova, Silopi ve Hakkari'deki uygulamaları Cizre'den aşağı değil. Ancak Cizre'de Müslümanları bölgeden uzaklaştırıp, kendilerine göre farklı unsurlardan arındırma istekleri Hüda Par direnişine takıldığı için bu şekilde olaylar patlak verdi. Adı sayılan yerlerde PKK ve uzantılarının uygulamaya koydukları sisteme henüz direnen çıkmadığı için durum normal görünüyor. Ancak halk bu baskı ve tekçi zihniyete ilelebet sessiz kalamaz." 

- Şengal'de kanton ilanı hazırlıkları 

Yapıcıoğlu, Irak'ın Musul vilayetine bağlı Şengal'de PKK'nın hukuk ve yasaları hiçe sayarak tek taraflı kanton ilan etmesini Kürtler arası birlikteliği bozmaya dönük fitne hareketleri olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

PKK'nın 14 Ocak'ta yasal olmayan bir şekilde "Şengal Ezidileri Encümenliği" altında bir meclis oluşturma girişiminde bulunduğunu anlatan Yapıcıoğlu, bu girişimin bölgede kanton ilan etme zeminini hazırlamaya dönük olduğunu ifade etti.

Irak, Suriye ve Türkiye'de Kürtler arası çatışmanın çıkıp veya çıkmamasının PKK'ya bağlı olduğunu aktaran Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Örgütün Kürt halkının birliğini yok sayan, örgütsel çıkarlarını her şeyin üstünde gören bu politikası Kürtler için bir sorun haline gelmiştir. PKK bu politikasıyla Kürtler arası barış için engel haline gelmiştir. Beklentimiz PKK'nın kendi ideolojisini dayatmaktan vazgeçip farklı görüş ve hareketlere tahammül gösterecek bir politikayı benimsemesidir. Zayıf bile olsa bu umudumuzu halkımız adına korumak düşüncesindeyiz."

- Çözüm süreci

Gazetecilerin Hüda Par'ın çözüm sürecine dahil olması yönünde talebine ilişkin soruya Yapıcıoğlu, "Elbette biz bunu daha önce defalarca dile getirdik" şeklinde cevap verdi.

Kürt meselesinin çözümü noktasında sorunun pek çok yönünün olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu, hükümetin Kürt meselesini sadece şiddet yönünde değerlendirmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

Silahların susması, şiddetin ve akan kanın durması için elinde silah bulunan kişilerle görüşülmesi gerektiğine dikkati çeken Yapıcıoğlu, sorunun diğer boyutlarına ilişkin olarak sadece elinde silah bulunan kişilerle görüşülmesini doğru bulmadıklarını belirtti.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "bu konuda görüşmeler hükümet ile Öcalan arasında yapıldığını, kendilerinin ise sadece yardımcı olduğu" yönünde açıklamaları olduğunu hatırlatan Yapıcıoğlu, şöyle dedi:

"Bu meselinin çözümünde muhatap bütün olarak millet ve onların örgütlü temsilcileridir. Hüda Par bunlardan birisidir. İmralı ve MİT'in dışında masada şu an kimse bulunmuyor. HDP'de bu konuda kendisini bu konunun muhatabı olarak görmüyor. Tek muhatabın İmralı olduğunu sadece yardım amaçlı kendilerinin var olduğunu söylüyorlar. Zaten fiilde de İmralı ve Kandil arasında postacılık yapıyorlar. Bu nedenle sürecin bu şekilde yürütülmesini sağlıklı görmüyoruz. Hüda Par ile birlikte bu memlekette ne kadar örgütlü yapı varsa bu süreçte muhatap alınmalıdır."

Yapıcıoğlu, Cizre'deki olay sonrası DTK ile görüşmelerinin olduğu yönündeki soruyu da, "Hayır Cizre'deki olaylardan sonra herhangi bir görüşme olmamıştır. Böyle bir talep ne bizden ne de DTK'dan gelmemiştir" diye yanıtladı.