"İç Güvenlik Paketi"

"İç Güvenlik Paketi"
"İç Güvenlik Paketi"
- Diyarbakır Baro Başkanı Elçi: "Bu düzenlemeyle toplumda daha çok kaos oluşacak, sorunlar daha bir içinden çıkılmaz hale gelecektir"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, "Bu düzenlemeyle toplumda daha çok kaos oluşacak, sorunlar daha bir içinden çıkılmaz hale gelecektir" dedi.

Diyarbakır Barosu avukatları Adliye Sarayı önünde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülen "İç Güvenlik Paketi"ne cübbeli tepki gösterdi.

Baro Başkanı Elçi yaptığı konuşmada, bu tasarının bireylerin mevcut hak ve özgürlüklerine öldürücü bir darbe vuracağını ileri sürdü.

Bu tasarı hukuk devletinin kalan güvencelerinin sonunu getireceğini iddia eden Elçi şöyle konuştu:

"Bu düzenlemeyle Türkiye'de hak ve özgürlüklerin gelişimi ve toplumsal sorunların demokratik yollarla çözümü arayışları yerine, sorunlara güvenlik ve polisiye önlemlerle çözüm arayan bir yola sapılacaktır. Barış ve demokrasi üzerinde inşaa edilecek demokratik ve güvenli bir gelecek umudu yerine, geçmişte yaşanan kimi olayların yol açtığı korkular üzerinden hak ve özgürlüklerin bir yana bırakıldığı olağanüstü bir dönemin hukuksal alt yapısının oluşturulmaya çalışıldığı düşünülmektedir."

Tasarıda toplumsal olaylarda basınçlı suyun yanı sıra insanların üzerine "boyalı madde" sıkılacağını belirten Elçi, güvenlik görevlileri elinde herhangi bir cisim bulunan herkese doğrudan ateşli silahla ateş etme yetkisinin tanınacağını ifade etti.

Elçi, iletişim araçlarının dinlenmesi gibi kişisel özgürlüklere ilişkin kararı suçun işlendiği yerin hakimi yerine Ankara Ağır Ceza Mahkemesi hakiminin vereceğini kaydetti.

Elçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplantı ve gösterilerde 'silah','silah sayılan' bir araç dışında herhangi bir nesneyi taşıyan veya yüzünü kapattığı veya kimi giysilerin 'üniformayı andırdığı' gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacaktır. Sokağa çıkarak yürüyen ve bir slogan atarak demokratik hakkını kullanan kişi, adam öldürme, yağma veya fuhuş yapan kişilerle aynı hükümlere tabii olacaktır. Soruşturma ve kovuşturma ayrımı da yapılmadan illerde vali ilçelerde kaymakamların 'suçun aydınlatılması ve suç faillerinin bulunması' için kolluğa doğrudan emir verebilecek."

Elçi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e seslenerek, tasarının genel seçimlerden sonra tartışmaya açmalarını istedi.

Açıklamanın ardından avukatlar olaysız bir şekilde dağıldı.