IKBY Kültür Bakanı Halit Doski Mardin'de

IKBY Kültür Bakanı Halit Doski Mardin'de
IKBY Kültür Bakanı Halit Doski Mardin'de
- Doski: - "MAÜ ve Irak Kürdistan'ındaki üniversiteleri ile arasındaki iletişimi güçlendirmek istiyoruz"

MARDİN (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kültür Bakanı Halit Doski, "MAÜ ve Irak Kürdistan'ındaki üniversiteleri ile arasındaki iletişimi güçlendirmek istiyoruz" dedi.

Doski, Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Doski, MAÜ'nün Kürdoloji Bölümü'nü ziyarete etmek için Mardin'e geldiklerini belirtti.

Kürdoloji Bölümü'nün bölgede Kürt dili ile ilgili önemli ve güzel bir rol üstlendiğini kaydeden Doski, bu anlamda üniversiteler arası iş birliği yapmak istediklerini söyledi.

Doski şöyle dedi:

" Biz bu güzel işleri gelip yakından görmek istedik. MAÜ ve Irak Kürdistan'ındaki üniversiteleri ile arasındaki iletişimi güçlendirmek istiyoruz. Aradaki irtibatı güçlendirme adına daha güzel seviyelere ve üniversiteler arası projeleri konuşmak istiyoruz. Kadri yıldırım ve ekibini bizi sıcak ve içten karşıladıkları için teşekkür ediyoruz. "

MAÜ Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Yıldırım ise üniversite olarak Irak Kürt Bölgesel Yönetimindeki üniversiteler  ve yüksek öğretim ile geniş bir iş birliğinin bulunduğunu kaydetti.

 30'a yakın öğrencilerinin burada yüksek lisans eğitimi gördüğünü belirten Yıldırım, 7 hocanın da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde ki üniversitelerde doktora yaptıklarını kaydetti.

Çözüm sürecinin Türkiye 'de önem arz etiği  aynı şekilde Kuzey Irak'ta da büyük bir önem taşıdığını belirten Yıldırım, bu işbirliğinin bu sürece olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

Yıldırım şöyle dedi:

"Hem karşılıklı öğrenci ve hoca değiş tokuşu hem de  birlikte eğitim programlarının hazırlanması ve bütün bunların daha olumlu bir mecraya doğru devam etmesi bakımından biz bütün gücümüzü sarf ediyoruz. Bütün bunları biz süreci biraz daha sağlıklı bir şekilde neticeye varması amacıyla yapıyoruz. Çünkü biz Kürdoloji olarak hükümetimizin hem Türkiye'de ki hem de Irak'ta ki siyasetin çok önemsediği bir süreç. Biz de bu sürece katkıda bulunmak amacıyla Kürdoloji olarak elimizden geleni yapacağız."