"İslam dünyasının Türkiye'den alacağı çok dersler vardır"

"İslam dünyasının Türkiye'den alacağı çok dersler vardır"
"İslam dünyasının Türkiye'den alacağı çok dersler vardır"
- Keldani Patriği Sako: "Türkiye, barış ve sevgi konusunda öncülük yapabilir. İslam dünyasının Türkiye'den alacağı çok dersler vardır"

DİYARBAKIR (AA) - Keldani Patriği Mar Louis Rafail Sako, Ortadoğu 'daki gelişmelere ilişkin, " Türkiye , barış ve sevgi konusunda öncülük yapabilir. İslam dünyasının Türkiye'den alacağı çok dersler vardır" dedi.

Irak'tan Diyarbakır'a gelen Sako, Sur ilçesindeki Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi'ni ziyaret ederek, burada Paskalya Bayramı ve kente gelişi nedeniyle düzenlenen ayine katıldı.

Sako, burada yaptığı konuşmada, Türk hükümetinin övgüye layık birçok icraatı hayata geçirdiğini söyledi.

Hükümetin demokratik yapıda olmasının insanların huzur içerisinde yaşayabileceği bir ortamı vaat ettiğini belirten Sako, "Her türlü radikalizmden uzak dinsel veya etnik köken olarak bütün milliyetçi tavırlardan uzak ortamda yaşamak huzuru sağlar" dedi.

Mabet ve tarihe eserlere önem verildiğini aktaran Sako, "Buralardan sorumlu olup değer veren hükümete teşekkür ediyoruz. Çünkü, camilere, tarihi eserlere, kiliselere önem veriyor. Bu şekilde tarihi eserler ayakta duruyor" diye konuştu.

Sako, Türkiye'nin Irak ve Suriye'den gelen mültecilere de kapısını açtığını bunun bölge açısından çok önemli olduğunu anlattı.

Diyarbakır'a en son Keldani Patriği'nin 1828 yılında geldiğini anımsatan Sako, ziyaretin kendileri için önemine değindi.

Bulundukları kilisenin Keldanilerin ilk patriklik merkezi olduğunu kaydeden Sako, şöyle devam etti:

"Bu taş yapı, tarihsel bir hatıra değeri taşıyor. Burası her türlü toplumdan insanların Süryanilerin, Keldanilerin, Arapların, Kürtlerin ve Türklerin ortak bir noktasıydı. Şimdi burada yüzde 99 Müslüman olan bir ortamda birkaç Keldani aile olmasına rağmen özgürce bu toplum içinde yaşayabiliyorlar."

- Ortadoğu'daki gelişmeler

Sako, Ortadoğu'daki sıkıntıların daha çok milliyetçilik ve fanatizm düşüncesinden kaynaklandığını savundu.

"Ortadoğu halkları barışı tesis etmedikçe gelecekten konuşmak mümkün değil" diyen Sako, "Barışı tek bir toplum ve cemaat yapamaz, barışı ancak hep birlikte tesis edebiliriz" ifadesini kullandı.

Sako, şöyle dedi:

"Müslümanlar ve Hristiyanlar birlikte barışı tesis etmelidir. Savaş fikirlerinin son bulması gerekiyor. Bugün Ortadoğu'da Suriye'de, Yemen'de ve diğer ülkelerde insanlar birbirlerini öldürüyor ama insanların birbirlerini öldürmesi haramdır. Hepimiz Allah yolunda birbirimize saygı çerçevesinde barışı inşa konusunda çaba göstermemiz lazım. İnsanların sevgi ve barış içinde ortak bir yaşamda birlikte yaşamalarını arzu ediyoruz."

Türkiye'de herkesin kendi dinine bağlı yaşayabildiğini ifade eden Sako, "Türkiye, barış ve sevgi konusunda öncülük yapabilir. İslam dünyasının Türkiye'den alacağı çok dersler vardır. Kur'an-ı Kerim'de de herkesin dini kendinedir. Din Allah'ındır, memleket tüm insanlarındır" diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin kararı ve Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözlerini değerlendiren Sako, geçmişte yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini savunarak "Barış ve sevgi için yaşamamız lazım" dedi.

Keldani, Asuri Cemaat Ruhani Lideri ve Patrik Vekili François Yakan da kilisenin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Keldani Patriği Sako, daha sonra kilise bahçesinde ayine katılanlarla boyanmış yumurtaları tokuşturdu.

Ayine ABD Keldani Metropoliti Fadi Philip, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Beyt Nahreyn Arap Arami Birliği Sözcüsü Mim Yavuz Binbay ile yurt içi ve dışından gelen Keldaniler katıldı.