Kadına yönelik şiddet

Kadına yönelik şiddet
Kadına yönelik şiddet
- Geçen yıl 482 kadın, eş, baba, kardeş, anne ve yakınları tarafından şiddet gördükleri gerekçesiyle Kardelen Kadın Merkezine başvurdu

DİYARBAKIR (AA) -  Geçen yıl 482 kadın ,  eş, baba, kardeş, anne ve yakınları tarafından şiddet gördükleri gerekçesiyle Kardelen Kadın Merkezine başvurdu.

Kardelen Kadın Merkezi Psikologu Ruken Taşdemir yaptığı açıklamada, Bağlar ilçesi başta olmak üzere her alanda kadınların ekonomik, sosyal , siyasal ve kültürel hayata etkin katılımını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Kadınların  erkek egemen yaklaşımlarına karşı mücadele etmek ve  öz savunma bilinci oluşturmak için çaba gösterdiklerini kaydeden Taşdemir, şöyle konuştu:

"Merkeze 482 kadın eş, baba, kardeş, anne ve benzeri kişiler tarafından şiddet gördükleri gerekçesiyle başvuru yaparak yardım istedi. 91 kişi can güvenliği tehlikeye girdiği için sığınma evimizde kaldı. 225 kişi şiddete maruz kaldıkları gerekçesiyle psikolojik destek aldı. Sığınaktan çıktıktan sonra şiddete maruz kalan 7 kadın tekrar sığınağa dönmüştür. 219 kadın ise kurslarımızdan faydalanmıştır."


  ETİKETLER:

  şiddet

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  sosyal

  ,

  Karşı