Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Diyarbakır'da HDP milletvekillleri Yiğitalp ve Uca ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak'ın da katıldığı yürüyüş düzenlendi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalışma yürüten bazı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen yürüyüşe, HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Feleknas Uca ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, HDP ve DBP il eş başkanları ve kadınlar katıldı.

Sümerpark'ta toplanan ve ellerinde çeşitli pankart ve dövizler ile güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda etkisiz hale getirilen bazı kadın teröristlerin fotoğraflarını taşıyan gruptakiler, yürüyerek Sur ilçesindeki Balıkçılarbaşı semtine geldi. 

Burada açıklama yapan katılımcılardan Ruken Taşdemir, kadına yönelik şiddetin temelinde ataerkil zihniyetin olduğunu savundu.

Taşdemir, Türkiye'de kadınların her gün değişik gerekçelerle şiddete maruz kalarak öldürüldüğünü ifade ederek, kadına karşı işlenen şiddet ve cinayetlerin durdurulması için tüm kadınların gayret göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Yürüyüş sırasında güvenlik önlemi alan görevliler arasında kadın polislerin sayısının daha fazla olduğu dikkati çekti.