Kalkınma Bakan Yılmaz Diyarbakır'da:

Kalkınma Bakan Yılmaz Diyarbakır'da:
Kalkınma Bakan Yılmaz Diyarbakır'da:
- "Önümüzdeki süreçlerde silahlardan, çatışmalardan tamamen arınmış; demokrasinin ve siyasetin güçlendiği, herkesin kendi siyasi görüşünü serbest bir şekilde ortaya koyduğu bir ortamda Türkiye yoluna devam edecek"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz,  "Önümüzdeki süreçlerde silahlardan, çatışmalardan tamamen arınmış, demokrasinin ve siyasetin güçlendiği, herkesin kendi siyasi görüşünü serbest bir şekilde ortaya koyduğu bir ortamda Türkiye yoluna devam edecek" dedi.

Yılmaz,  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, İl Başkanı Muhammed Akar ve partisinin milletvekili adaylarıyla Güneydoğu Girişimci İşadamları Derneği'ni (GAİD) ziyaret etti.

Yılmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin önemine değindi. Çözüm sürecinin huzur ve refah getirdiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: 

"Önümüzdeki süreçlerde silahlardan, çatışmalardan tamamen arınmış, demokrasinin ve siyasetin güçlendiği, herkesin kendi siyasi görüşünü serbest bir şekilde ortaya koyduğu bir ortamda Türkiye yoluna devam edecek. Silahla demokrasi aynı anda olmaz. Şiddetle özgürlükler aynı anda olmaz. Herkesin fikri kendine, biz herkese saygılıyız. Bizim yolumuz budur. Başka bir yola gitme durumumuz da yok. Bunu da seçim beyannamemize koyduk."

Yılmaz, çözüm sürecini daha da ilerletip Türkiye'den ve dünyadan iş dünyasının dikkatini Diyarbakır'ın potansiyellerine yönlendirmek için yeni projeler geliştireceklerini kaydetti.

- "Ekonomimiz büyümeye devam edecek"

Bir taraftan kamu yatırımlarına devam edileceğini bir taraftan da özel sektörü bölgeye çekmek için çaba sarf edeceklerini belirten Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu, huzur ortamı ve çözüm süreciyle yakından ilgilidir. Kim ne derse desin gerek ekonomik büyümemizin devam etmesi gerekse çözüm süreci gibi bir zorlu problemlerin altından kalkabilmemiz istikrarı gerektiriyor. Güçlü, istikrarlı yönetimler olmadığı sürece ne ekonomide arzu edilen gelişmeler oluyor ne de çözüm süreci gibi zorlu işlerin altından kalkılıyor. AK Parti güçlü bir şekilde devam ettiği sürece zor şartlara ve küresel krizin etkilerinin devam ettiği bir ortama rağmen ekonomimiz büyümeye devam edecek."

Yılmaz, Türkiye'nin çözüm süreci gibi zorlu meselelerinin AK Parti'yle sonuçlandırılacağını belirterek, konuyu seçim beyannamelerinde net bir şekilde ortaya koyduklarını hatırlattı.

-"Her zaman girişimcilerin yanındayız"

Son 12 yılda her alanda çok önemli mesafeler alındığını kaydeden Yılmaz, şöyle dedi:

"Bugüne kadar GAP eylem planımız, teşvik politikalarımız çok şey yaptık ama maalesef arzu ettiğimiz ölçüde özel sektör yatırımları bu bölgemizde gelişmedi. Çünkü özel sektör güvenliğe çok daha duyarlı. Kamu yatırımlarımıza saldırılar, engellemeler oluyor. Biz ısrarla devam ediyoruz. Yakıyorlar, yeniden yapıyoruz ama özel sektör böyle değil tabi. İnsanlar böyle çok huzurlu ve güvenli bir ortam olmadan gelip yatırım yapmıyorlar. İmaj eksikse gelip yatırım yapmıyorlar. Tabi ki biz de siyasetçi, kamu ve hükümet olarak her zaman girişimcilerimizin yanındayız."

Yılmaz, bölgede muazzam bir tarım potansiyeli olduğuna dikkati çekti. Bakan Yılmaz, "Tarihi ve kültürel bir hazinenin üstünde oturuyoruz. Bu sene bitecek olan havaalanı bölgenin en önemli havaalanı olacak. 5 milyon yolcu kapasiteli olan havaalanı Diyarbakır'ı Ortadoğu 'nun merkezi durumuna getirecek" dedi.

GAİD Başkanı Tanzer Polat ise çözüm sürecini başlatan iradenin her zaman yanında olduklarını ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Yılmaz, GAİD yönetim kurulu üyeleri ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

- Kick boks milli sporcuları

Kalkınma Bakanı Yılmaz, daha sonra Yenişehir ilçesindeki seçim bürosuna giderek burada kick boks Türkiye şampiyonu ve milli sporcular ile  Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Mehmet Demir'i kabul etti. Yılmaz, kendisine kick boks eldiveni hediye eden sporcularla fotoğraf çektirdi.