Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
-"(Soma'daki maden faciası) Bu hadiseden sonra Hükümet olarak çok yoğun çalışmalar yaptık. İş sağlığı ve güvenliğinde zaten çok ciddi tedbirler almıştık. Buna ilave birtakım tedbirler de getirdik"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Soma'daki maden faciasının ardından, sağlığı ve güvenliği konusunda getirdikleri ciddi tedbirlere ilave birtakım ek tedbirler daha aldıklarını bildirdi. 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, milletvekili adayları ve İl Başkanı Muhammed Akar ile Sur ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunan Yılmaz, vatandaşlarla çay içerek sohbet etti. 

Yılmaz, Çözüm Süreci'nin barışla sonuçlanması yönündeki beklentilerini dile getiren vatandaşlardan, bunun için Hükümete destek olmalarını istedi.

Bakan Yılmaz, esnaf ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Soma faciasının birinci yılı olduğunu anımsatarak, iş kazalarının önlenmesi için Hükümetin önemli çalışmalar yaptığını anlattı.

"Bu hadiseden sonra Hükümet olarak çok yoğun çalışmalar yaptık. İş sağlığı ve güvenliğinde zaten çok ciddi tedbirler almıştık. Buna ilave birtakım tedbirler de getirdik" diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bir daha benzer hadiseler yaşanmaması için hukuki düzenleme anlamında ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ancak şunun da altını çizmemiz gerekiyor, bu konular sadece hukukla olacak konular değil. Aynı zamanda bir zihniyet ve uygulama meselesidir. Özellikle hem çalışanlarımızın hem işverenlerimizin bu kurallara çok dikkat etmesi lazım. Bir zihniyet dönüşümü gerekiyor. Vatandaşımızın da uygulamada bunlara büyük önem vermesi gerekiyor. Soma faciasında hayatını kaybeden bütün işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum."