Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
- "Halkımız Diyanetin kaldırılmasını istemiyor ama birileri halktan ve halkın taleplerinden kopuk bir şekilde bu tür iddiaları gündeme getirebiliyor. Halkımızda böyle bir şey yok aksine Diyanetten daha fazla hizmet bekliyor" - "(Ses yarışmasına katılan genç kızın silahlı saldırıya uğraması) Şiddeti toplumumuzdan hayatımızdan uzaklaştırmamız, şiddet kültürüne hep birlikte karşı çıkmamız lazım"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, halkın Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasını istemediğini ancak birilerinin halktan ve halkın taleplerinden kopuk bu iddiaları gündeme getirebildiğini belirterek, "Halkımızda böyle bir şey yok aksine halkımız Diyanet'ten daha fazla hizmet bekliyor" dedi. 

Yılmaz, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Süleyman Hamzaoğulları ve partisinin milletvekili adayları ile Bağlar ilçesindeki esnafı ziyaret etti.

Toptancılar sitesinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Yılmaz ve beraberindekiler, daha sonra İl Müftü Vekili Abdurrahim Aytaç'ı makamında ziyaret etti.

Bakan Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, HDP'nin Diyanet İşleri Başkanlığını kaldırma projesinin Kürtlerin talebi olmadığını dile getirerek, kuruma desteklerinin süreceğini söyledi.

- "Bölgemiz için Diyanet'in yararına inanıyoruz"

İslamiyet ile alakası olmayan farklı çevre ve yapılanmalar oluşturulduğuna dikkati çeken Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığının çalışmalarının bu anlamda önem taşıdığını vurguladı.

Yılmaz, "İnsanlarımıza, dininin aktarılması konusunda veya öğrenmek isteyenlere bu imkanları sunması son derece önemlidir. Tabii ki herkesin inancı kendinedir. Hiç kimsenin inancını tartışmıyoruz. Dolayısıyla dinini doğru bir şekilde öğrenmek isteyenlere de her türlü imkanı sunmak durumundayız. Diyanet bu anlamda örnek çalışmalar yapıyor. Biz Diyanetin güçlenerek yoluna devam etmesini istiyoruz. Başkalarının başka fikirleri olabilir. Bu bölgemiz için Diyanet'in yararına inanıyoruz" ifadesini kullandı.

- "Halkımızın Diyanet'in kaldırılmasına yönelik talebi yok"

Bakan Yılmaz, bölgedeki halkın "Diyanet kaldırılsın" talebi olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Halkımız Diyanetin kaldırılmasını istemiyor ama birileri halktan ve halkın taleplerinden kopuk bir şekilde bu tür iddiaları gündeme getirebiliyor. Kimden böyle bir beklenti aldılar bilemiyorum ama halkımızda böyle bir şey yok. Aksine halkımız Diyanetten daha fazla hizmet bekliyor. Gittiğimiz yerlerde 'Diyanet camimizin yapılmasına destek olsun, çocuklarımıza daha çok şeyler versin' diye talepler alıyoruz. Bunlar halkın beklentilerinden kopuk davrananların, başka çevrelere şirin görünme kaygısıyla söyledikleri sözlerdir. Bunun da geçerli olmadığını buradan ifade etmek istiyorum. Diyanetimize özellikle Diyarbakır'da başarılar diliyorum."

Bakan Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanıp basılan Kürtçe Kur'an-ı Kerim'in Kürtçe mealinin bölgede ilgiyle karşılandığını belirtti. 

Bağlar İlçe Müftülüğüne bağlı Çelebi Eser Bölge Yatılı Erkek Kuran Kursunu da ziyaret eden Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, öğrencilerle sohbet etti.

Bakan Yılmaz, eşi Tülay Yılmaz ile Yenişehir ilçesindeki seçim bürosunda da partililer ve vatandaşlarla görüştü.

-Mutlu Kaya'nın ailesine ziyaret

Kalkınma Bakanı Yılmaz, bir televizyon kanalında katıldığı ses yarışmasıyla tanınan ve evinde uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan Mutlu Kaya'nın ailesine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yönetici Doç. Dr. Hikmet İyem ve Kaya'nın babası Mehmet Kaya ile görüşen ve   genç kızın sağlık durumu hakkında bilgi alan Yılmaz, yaptığı açıklamada, Mutlu Kaya'nın sağlık durumunun pazartesi günü netlik kazanacağını söyledi.

Hastanenin tedavi için gerekli altyapıya sahip olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Doktorlarımız da çok fedakar şekilde gerekli bütün müdahaleleri yapıyor. Gerisi artık hepimizin duasına kalmış durumda. Aile ile görüştük. Failinin yakalanması bir nebze de olsa tesellidir ancak ateş düştüğü yeri yakıyor. Ailesi son derece üzüntülüdür. İnsanların bu tür fiiller gerçekleştirmesi ve genç yaşta bir insanın bu durumda olması gerçekten acı verici. Allah bir daha böyle hadiseler yaşatmasın. Anne, baba kardeşler ve çevresi için, toplum için acı bir hadise. Bu olaydan herkes gerekli dersleri umarım çıkarır."

Toplumun bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirten Yılmaz, "Şiddeti toplumumuzdan, hayatımızdan uzaklaştırmamız lazım. Şiddet kültürüne hep birlikte karşı çıkmamız lazım. Kimin ne derdi, ne sorunu varsa, diyalog ve müzakere içerisinde çözümler aranmalı. İnsanlar şiddete yöneldikleri zaman hem karşı tarafa zarar veriyor hem de kendi hayatlarını da aslında bir anlamda harcamış oluyor" dedi.