Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
- "AK Parti, GAP bölgesinde 12 yılda sulamaya 8 milyar, enerjiye de yaklaşık 6 milyar lira yatırım yaptı" - "(Demirtaş'ın sulama projeleriyle ilgili sözleri) Bu iş bağlama çalmaya benzemez, rakamlarla konuşmak lazım. GAP bölgesinde 900 kilometreden fazla sulama ana kanalı inşa edilmiş, bunun 700 kilometreden fazlası AK Parti döneminde yapıldı"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP bölgesinde 12 yılda sulamaya 8 milyar, enerjiye de yaklaşık 6 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi.

Bakan Yılmaz, Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde AK Parti seçim bürosunu ziyaret etti. Burada partililere hitap eden Yılmaz, GAP projesi kapsamında bölgeye yapılan yatırımlara değindi.

Yılmaz, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Mardin mitingindeki "Elektrik üretecek barajların yüzde 80'ini yaptılar ama sulama kanallarının yüzde 20'sini yapabildiler" sözleriyle ilgili, GAP bölgesinde 24 milyar liralık sulama projesinin hali hazırda devam ettiğini belirterek, "Bunlar 18 büyük proje. Lütfen bu rakamlara açsın baksın. Bu iş bağlama çalmaya benzemez, rakamlarla konuşmak lazım. GAP bölgesinde 900 kilometreden fazla sulama ana kanalı inşa edilmiş, bunun 700 kilometreden fazlası AK Parti döneminde yapıldı" dedi.

Bölgede sulamaya tahsis edilen ödeneğin enerji için ayrılan ödenekten 2 milyar lira fazla olduğunu anlatan Yılmaz, "AK Parti, GAP bölgesinde 12 yılda sulamaya 8 milyar, enerjiye de yaklaşık 6 milyar lira yatırım yaptı" diye konuştu.

- "Sulama için ödenek 1 milyar lirayı aştı"

AK Parti'den önce yıllık sulamaya tahsis edilen ödeneğin 70-80 milyon lira olduğunu dile getiren Yılmaz, bugün tahsis edilen ödeneğin yıllık 1 milyar lirayı aştığını anlattı.

Bölgede sulamaya büyük yatırımlar yapıldığını sözlerine ekleyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu rakamları açsın bir baksın. Öyle söz söylemekle olmaz. Bunlar yoruma açık şeyler değil, rakamsal değerlerdir. AK Parti sulamaya yatırım yaptı. O dönem Başbakan iken bugünkü Cumhurbaşkanımız, Diyarbakır'a gelip GAP Eylem Planı'nı ilan etti. Biz ondan sonra yatırımlarımızı, sulama yatırımlarımızı çok ciddi arttırdık."

Demirtaş'a "yatırımları yerinde incelesin" çağrısında bulunan Yılmaz, "Gitsin Suruç'u bir görsün, Suruç'ta neler yapılıyor. Mardin ana kanallarını gitsin yerinde incelesin. Gelsin hiçbir yere gidemiyorsa Silvan Barajımız var bizim. Silvan projemiz  Atatürk Barajından sonra en büyük sulama projesi; Silvan Projesi. Bu bölgemizde 2-2,5 milyon dönüm arazi sulayacak. Biz bu projemiz hızlı gerçekleşsin diye hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz" ifadesini kullandı.

- "Sulama projelerine yapılan saldırıları kınadınız mı?"

Sulama projelerine yönelik saldırılara Demirtaş'ın sessiz kaldığını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Buradan sayın Demirtaş'a sormak istiyorum; 'Sulama önemli, hükümet sulamaya yeterince yatırım yapmıyor. Daha çok yatırım yapsın' diyor, eyvallah. Peki, bu Silvan Barajımıza sürekli saldırılar oluyor. Yoluna mayınlar döşeniyor, şantiyelerine saldırılar oluyor. Ben de Demirtaş'a soruyorum; Siz bir gün çıkıp saldırıları kınadınız mı? Sulama projelerine yapılan saldırıları kınadınız mı?"

- "Yoksulluk devam etsin istiyorlar"

Silvan Projesi tamamlandığında en az 200 bin insanın iş sahibi olacağını, tarımsal üretimin 3-5 kat artacağını, çiftçinin geliri ve arazinin değerinin yükseleceğini aktaran Yılmaz, bu vesileyle ticaretin, tarıma dayalı gıda sanayisinin de gelişeceğini ifade etti. 

Yatırımlara yönelik saldırıları "geleceğe yapılmış saldırı" olarak yorumlayan Yılmaz, "Bütün bunlar ortada. Bu projeye saldıranlar aslında gençlerimizin geleceğine saldırıyor, çiftçimizin gelirine saldırıyorlar, yoksulluk devam etsin istiyorlar" dedi.   

- Çözüm Süreci

AK Parti'ye karşı yedi düvelin birleştiğini, hepsinin bir cephe oluşturduğunu kaydeden Yılmaz, " CHP , MHP , HDP, paralel ve uluslararası bazı güçler birleşmiş Türkiye'nin istikrarını bozmak ve AK Parti'nin gücünü kırmak için ittifak kurmuş vaziyetteler. Daha önce birbirlerini hiç sevmeyenler, şu an ise el ele kol kola vermiş durumdalar. Bunu çok iyi görmemiz lazım. Çözüm Süreci'ni istiyor muyuz?" şeklinde konuştu.

Çözüm Süreci'nin güçlü iktidar ve kadrolarla neticeye ulaşabileceğini vurgulayan Yılmaz, "Böyle ağır meseleleri küçük partiler çözebilir mi? Parçalı yapılar çözebilir mi? Ancak güçlü iktidar ve kadrolar böyle ağır siyasi meselelerin altından kalkar. Çözüm Süreci'ni AK Parti başlatarak günümüze getirdiyse, çözmekte bize nasip olacak. Bunun için güçlü bir iktidara ihtiyacımız var. 7 Haziran'da sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Çözüm Süreci gibi ekonomi istikrarla çok ilgilidir" dedi.

Geçmişte Türkiye'nin IMF kapılarında bulunduğu anımsatan Yılmaz, şunları ekledi:

"Kemal Dervişler gelip bu memleketi yönetiyordu. Halkın seçtikleri idare edemiyordu, dışarıdan bakanlar getirip onlara ekonomiyi teslim ediyorlardı. O zaman dünyada kriz yoktu. Bizde kriz vardı ama dünyada yoktu. Şimdi ise dünyada kriz var bizde yok. Çünkü istikrarlı ve güçlü bir yönetimimiz var."

Yılmaz, konuşmasının ardından ilçedeki esnafları dolaştı, sohbet etti. Vatandaşlardan dua isteyen Yılmaz, Hüda-Par seçim bürosunu da ziyaret ederek, çay içti. Yılmaz, burada, seçimin hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Kalkınma Bakanı Yılmaz, daha sonra Eğil ilçesine hareket etti.