Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
- "Baskı ve sindirmeyle alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur. Bunlar sadece sayısal rakamlar olarak önünüze gelir ama gerçek toplumsal meşruiyet bütün baskılardan uzak bir ortamda halkın özgür iradesinin sandığa yansımasıyla ortaya çıkar"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Baskı ve sindirmeyle alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur. Bunlar sadece sayısal rakamlar olarak önünüze gelir ama gerçek toplumsal meşruiyet bütün baskılardan uzak bir ortamda halkın özgür iradesinin sandığa yansımasıyla ortaya çıkar" dedi.

Bakan Yılmaz, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nda düzenlenen seçim değerlendirme toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da seçim sonucuna itirazda bulunduklarını anımsattı. 

Diyarbakır'da ikinci milletvekilliğini kıl payı kaçırdıklarını bildiren Yılmaz, "Diyarbakır ve çevresinde maalesef seçim hukukuna uymayan hadiseler yaşadık. Bunlarla ilgili bir takım itirazlar yapıldı. Tabi kararı verecek olan seçim kurumlarıdır, bağımsız mekanizmalardır" ifadelerini kullandı.

- "Bu ayıp, baskıyı yapanlarındır"

Diyarbakır ve bölgesinde seçmene baskı uygulandığını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Baskı ve sindirmeyle alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur. Bunlar sadece sayısal rakamlar olarak önünüze gelir ama gerçek toplumsal meşruiyet bütün baskılardan uzak bir ortamda halkın özgür iradesinin sandığa yansımasıyla ortaya çıkar. Maalesef bu koşulların tam anlamıyla olduğunu söyleyemeyiz. Bu ayıp, baskıyı yapanlarındır. Bazı ilçelerimizde toplu kullanımlara ilişkin duyumlar alıyoruz, genel anlamda sıkıntı yaşandığını duyuyoruz. Bütün bunlar şüphesiz ki değerlendirilecektir."

- "Çok daha sağlıklı bir seçim ortamı oluşturulması lazım"

Yılmaz, seçim güvenliği konusundaki çalışmaların ciddiyetle yapılması için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

"Önümüzdeki dönemlere ilişkinde bu seçim güvenliği konusunun da çok daha ciddiyetle masaya yatırılması gerektiğine inanıyorum" diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Halkın özgür iradesinin sandığa yansımasına inanan bütün partilerin bu tartışmaları yapması lazım. Çok daha sağlıklı bir seçim ortamı oluşturulması lazım. Hem itirazlarımız sonuçlanacak hem de genel anlamda da aslında sandık güvenliğine ilişkin tartışmaların devam edeceğini düşünüyorum."

AK Parti 'nin sandıktan çıkan sonuç doğrultusunda politikasını şekillendireceğine vurgu yapan Yılmaz, "'Biz olanda hayır var.' deyip, buradan gerekli sonuçları çıkarmasını bilen anlayışa sahibiz. AK Parti, yapacağı değerlendirmelerle gerek yörelerde gerekse genel merkezde çok daha güçlü politikalarla yoluna devam edecektir" şeklinde konuştu.