Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da
- Bakan Yılmaz: - "Hükümet olarak her fırsatta kararlılığımızı vurguluyoruz. Çözüm sürecini sonuna kadar götüreceğiz inşallah ve Allah'ın izniyle o kötü günler geri gelmeyecek, çok daha güzel günlere ulaşacağız" - "Huzur olmadan, emniyet olmadan hiçbir şey olmuyor. Ne hayatın tadı kalıyor, ne ekonomik yatırımlar gerçekleşiyor. Dolayısıyla çözüm süreci bizim için hayati bir süreç"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, " Hükümet olarak her fırsatta kararlılığımızı vurguluyoruz. Çözüm sürecini sonuna kadar götüreceğiz inşallah ve Allah'ın izniyle o kötü günler geri gelmeyecek, çok daha güzel günlere ulaşacağız" dedi.

Bakan Yılmaz, Yenişehir ilçesinde seçim bürosu açılışında yaptığı konuşmada, yorulanların, emek sarf edenlerin, hakikati söyleyenlerin er ya da geç kazandığını söyledi.

Diyarbakır'ın medeniyet ve ilim şehri olduğunu söyleyen Yılmaz, "Yıllardır bu şehre bir deli gömleği giydiriliyor. Her şey ideolojik hale getiriliyor. Halbuki bu şehir bir medeniyet, görgü, edep ve ilim şehri. Diyarbakır ile ilgili 3 önceliğimiz var. Bunlar; çözüm süreci, istihdam, tarihi, kültürel ve manevi değerleri" ifadesini kullandı. 

Çözüm sürecinin Diyarbakır'ın kalkınmasına olumlu katkılar sağlayacağına inandığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

"Huzur olmadan, emniyet olmadan hiçbir şey olmuyor. Ne hayatın tadı kalıyor, ne ekonomik yatırımlar gerçekleşiyor. Dolayısıyla çözüm süreci bizim için hayati bir süreç. Hükümet olarak da her fırsatta kararlılığımızı vurguluyoruz. Çözüm sürecini sonuna kadar götüreceğiz inşallah ve Allah'ın izniyle o kötü günler geri gelmeyecek, çok daha güzel günlere ulaşacağız."

Kentin tarihi, kültürel ve manevi değerlerinin de yeniden hatırlanması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, bu değerleri güçlendirmek için çalışacaklarını ifade etti. "Diyarbakır'a yapacağımız en büyük iyilik Diyarbakır'ın geçmişini hatırlamaktır" diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diyarbakır'ın geçmişini iyi öğrenmeliyiz ki geleceğini sağlıklı bir şekilde kuralım. Geçmişinden kopmuş bir Diyarbakır serseri bir mayına döner. Geçmişinden kopmuş bir Diyarbakır değersizleşir. Geçmişinden kopmuş bir Diyarbakır, edebini örfünü kaybeder." 

Diyarbakır'ın genç ve dinamik nüfusa sahip olduğunu aktaran Yılmaz, istihdam konusunda da projelerin bulunduğunu dile getirdi.

Siyasetin sorun çıkarmak için değil, sorunları çözmek için yapılması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, "Siyaset, yıkmak için yapılmaz, inşa etmek için yapılır ve biz geleceği inşa etmek zorundayız. 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi sokakları karıştırarak, yakarak, yıkarak Diyarbakır'a bir gelecek kurulabilir mi? Asla kurulamaz. Diyarbakır'ın huzurunu, istikrarını güçlendirerek, Diyarbakır'a yatırımcıları cezbederek, her türlü kolaylığı göstererek Diyarbakır inşa edilir" diye konuştu.