Kalkınma Bakanı Yılmaz Diyarbakır'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz Diyarbakır'da
Kalkınma Bakanı Yılmaz Diyarbakır'da
- Kalkınma Bakanı Yılmaz: - "Anayasa'nın vesayetçi yapısının değiştirilmesi lazım, o da yeni bir anayasayı gerektiriyor. Son seçim beyannamemizde güçlü bir şekilde yeni anayasaya vurgu yapıyoruz. Bizim bütün seçim beyannamelerimizde ilk bölüm hep demokrasi ile ilgili olmuştur. Türkiye'nin bu büyük dönüşümü gerçekleştirebilmesi için Mecliste çok güçlü bir AK Parti'ye ihtiyaç var" - "Böyle büyük dönüşümler güçlü siyasi irade olmadan gerçekleşmiyor. Mecliste en az 330 oyumuz olmasaydı 2010'da halkın önüne referandumu getiremeyecektik"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Anayasa'nın vesayetçi yapısının değiştirilmesi lazım, o da yeni bir anayasayı gerektiriyor. Son seçim beyannamemizde güçlü bir şekilde yeni anayasaya vurgu yapıyoruz. Bizim bütün seçim beyannamelerimizde ilk bölüm hep demokrasi ile ilgili olmuştur.  Türkiye 'nin bu büyük dönüşümü gerçekleştirebilmesi için Mecliste çok güçlü bir AK  Parti 'ye ihtiyaç var" dedi.

Yılmaz, Büro Memur-Sen Diyarbakır Şubesi'nce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen  "Yeni Anayasa ve Çözüm Süreci Konferansı"nda, mevcut anayasanın vesayetçi yapısının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Toplumun artık bir anayasa yapacak olgunluğa geldiğini ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin her alanda dönüşüm gerçekleştirmesi için anayasanın değişmesinde büyük faydalar olduğunu savundu.

Yılmaz, şöyle konuştu : 

"Bu anayasanın vesayetçi yapısının değiştirilmesi lazım, o da yeni bir anayasayı gerektiriyor. Son seçim beyannamemizde güçlü bir şekilde yeni anayasaya vurgu yapıyoruz. Bizim bütün seçim beyannamelerimizde ilk bölüm hep demokrasi ile ilgili olmuştur. Türkiye'nin bu büyük dönüşümü gerçekleştirebilmesi için Mecliste çok güçlü bir AK Parti'ye ihtiyaç var. Böyle büyük dönüşümler güçlü siyasi irade olmadan gerçekleşmiyor. Mecliste en az 330 oyumuz olmasaydı 2010'da halkın önüne referandumu getiremeyecektik. O dönem AK Parti büyük bir risk aldı. Referanduma hiç gidilmeyebilirdi ve bugün çok farklı bir Türkiye'de yaşıyor olabilirdik. Önümüzdeki süreçte Mecliste büyük bir çoğunlukla bu anayasal değişikleri yapmak ve halkın önüne getirip sormak gerekiyor."

"Mecliste en az 330 milletvekili sayısını bulabilmeliyiz ki bunu (anayasa değişikliğini) halkımızın önüne getirebilelim" diyen Yılmaz, bu sayıya ulaşılmaması durumunda diğer partilerle uzlaşmaya gideceklerini belirtti.

Yılmaz, daha önce anayasa değişikliği için diğer partilerle uzlaşmayı denediklerini anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada gerçekten AK Parti'nin gücü ve istikrarı çok önemli. Mecliste güçlü olabilelim ki değişimin önünü açabilelim. Anayasa ile beraber Çözüm Süreci çok çok hayati bir konu. Çözüm Süreci Türkiye'nin de bu bölgenin de olmazsa olmazı ve bu da çok boyutlu bir süreç. Yeni Türkiye'yi sembolize eden taşıyan siyasi hareket AK Parti'dir. AK Parti gücünü devam ettirirse bu dönüşüm devam eder. Bu güç kırılırsa bir süre yeniden bir maceraya gireriz. Türkiye eskide yaşandığı gibi maceralara girmemeli, istikrarını devam ettirmeli. Bir taraftan Çözüm Süreci'ni de tamamlamalı. Çözüm sürecini başlatan devam ettiren sonuçlandıracak olan da AK Parti'dir. "

Konuşmasının son bölümünde partisinin seçim beyannamesine değinen Yılmaz, Çözüm Süreci'ne güçlü bir vurgu yaptıklarını ifade etti.

Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İnşallah 7 Haziran ile birlikte Türkiye ikinci reform döneme girecek. Bu dönemin anahtarı da 7 Haziran'dır. AK Parti'ye verilecek desteğin aslında Türkiye'nin değişimine, dönüşümüne ve reformlarına verilecek olan bir destek olduğunu belirtmek istiyorum. Bir diğer partilerin seçim beyannamelerini okuyun bir de bizim seçim beyannamelerimizi okuyun aradaki farkı göreceksiniz. Diğer partilerin hayalleri bile iktidara ulaşmadığı için seçim beyannamelerinde kesinlikle sorumsuz bir takım beyannameler ortaya koyuyorlar ve bunları yapmayacaklarını biliyorlar."