Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da
- "Biz sorunlarımızı konuşarak, demokrasi içinde, siyasetle çözeceğiz. Siyasetle silah, demokrasi ile silah aynı anda olmaz. 'Hem demokrasinin bütün kanallarını kullanırım hem de silahı kullanırım', bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Bu sürdürebilir bir durum, tavır değildir. Bunu herkesin anlaması lazım. Örgütün silah bırakması ve Türkiye'nin dışına çıkması lazım" - "Maalesef örgüt 2013 yılından beri yapması gerekeni yapmadı. Silahlı unsurlarını yurtdışına çıkaracaktı. Bunu yapmadı. Tam aksine daha fazla gencin, çocuğun o ortamlara çekilmesi için gayret etti."

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, sorunları konuşarak, demokrasi içinde, siyasetle çözeceklerini belirterek, "Siyasetle silah, demokrasi ile silah aynı anda olmaz. 'Hem demokrasinin bütün kanallarını kullanırım hem de silahı kullanırım' bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Bu sürdürebilir bir durum, tavır değildir. Bunu herkesin anlaması lazım. Örgütün silah bırakması ve Türkiye 'nin dışına çıkması lazım" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Yılmaz, bir okulda düzenlenen AK Parti Yenişehir İlçe Teşkilatı Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde artan terör olaylarına değindi.

Sıkıntılı bir dönemden geçildiğini, asker, polis, vatandaş bir çok insanın haince şehit edildiği bir çok olayın yaşandığını ifade eden Yılmaz, AK Parti'nin iyi niyetle bütün riskleri göze alarak başlattığı Çözüm Süreci'nin örgüt tarafından istismar edildiğini söyledi. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün risklerini göze alarak, siyasi bedeli ne olur demeden başlattık. Bu süreçte bir çok adımlar atıldı. Maalesef örgüt 2013 yılından beri yapması gerekeni yapmadı. O tarihte neydi yapması gereken? Silahları bırakacaktı, silahlı unsurlarını yurtdışına çıkaracaktı. Bunu yapmadı, aksine daha fazla gencin, daha fazla çocuğun maalesef o ortamlara çekilmesi, daha fazla silahlanma, alana yayılmak için gayret etti. Sabırla biz bu süreci bugünlere getirdik."

-"Silah gündemden kalkmak durumunda"

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde iki polisin şehit edilmesiyle yeni bir döneme girildiğini belirten Yılmaz, örgütün Çözüm Süreci'nde istismar ettiği konulara değindi. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Türkiye'de silahlara yer yok. Silah gündemden kalkmak durumunda. Bakın neler yaşadık bu süreçte: Çözüm Süreci var adı altında bunu istismar ederek. Kabahat Çözüm Süreci'nde değil onu istismar edende. Onu istismar ederek yolları kestiler, araç yaktılar, şantiyeleri bastılar, adamlarını haraca bağladılar, seçilmiş insanlara gidip tehdit edip istifaya zorladılar. Bunların hepsini biz biliyoruz. Belki bir kısmı şikayetçi olmuyor, adli mekanizmalara yansımıyor ama hepimiz biliyoruz ki çok sayıda hukuk dışı, ahlak dışı işler yapıldı. Her şeyin bir sınırı var. Bu noktada AK Parti bu fikirdedir. Vatandaşın emniyeti, kamu düzeni birinci önceliktir. Bakın 'devletin güvenliği' demiyorum, vatandaşımızın, insanımızın emniyeti çünkü emniyetin, huzurun olmadığı yerde bir şey olmuyor."

- "Örgütün silah bırakması lazım"

Kalkınma Bakanı Yılmaz, toplumun kalkınmasını, huzur içinde gelişmesini isteyen herkesin teröre ve şiddete karşı net tavır takınması gerektiğini ifade etti. Yılmaz, "Biz sorunlarımızı konuşarak, demokrasi içinde siyasetle çözeceğiz. Siyasetle silah, demokrasi ile silah aynı anda olmaz. 'Hem demokrasinin bütün kanallarını kullanırım hem de silahı kullanırım', bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Bu sürdürebilir bir durum tavır değildir. Bunu herkesin anlaması lazım, örgütün silah bırakması lazım ve Türkiye'nin dışına çıkması lazım" diye konuştu.