Kayapınar ilçesine "cami yapılmadığı" iddiası

Kayapınar ilçesine "cami yapılmadığı" iddiası
Kayapınar ilçesine "cami yapılmadığı" iddiası
DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Kayapınar ilçesindeki imar ve iskan...

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Kayapınar ilçesindeki imar ve iskan planlarında camilerin yer almadığını öne sürdü.

Gökdemir, yaptığı açıklamada, şehirler inşa edilirken imar ve iskanda mabetlerin merkez konumda inşa edildiğini belirtti. Kayapınar ilçesinde imara açılan yeni bölgelerde 5 yıl geçmesine rağmen henüz cami yapılmadığını anlatan Gökdemir,"Bu bölge, ülkemizde bir il nüfusunun barındığı kocaman bir yerleşim yeri olmasına rağmen halkımızın ezan ve camiden mahrum bırakılması halka yapılabilecek en büyük ihanettir" dedi.

Bölgede ikamet edenlerin cami yapılmadığı için mağduriyet yaşadığını söyleyen Gökdemir,"Belediyeler halkın arazilerini imar ve iskana açarken arazinin yüzde 40'ını yol, okul, yeşil alan, sağlık merkezi ve cami için planlama yapması kanuni bir zorunluluktur. Bu bölge ülkemizde bir il nüfusunun barındığı kocaman bir yerleşim yeri olmasına rağmen halkımızı ezan ve camiden mahrum bırakması halka yapılabilecek en büyük ihanettir" dedi.

Halkın ezan ve camiden mahrum bırakılmasının halka yapılabilecek en büyük ihanet olduğunu ifade eden Gökdemir, şöyle konuştu:

"Şehircilik İmar ve İskan Kanununa göre; bir yerleşim yeri için yürüme mesafeli her 500 metre için cami yapılması gerekirken ne yazık ki HDP'li büyükşehir ve Kayapınar Belediyesi 12 kilometrelik bir alanda bile tek bir cami için bile yer ayırmamıştır. Bu bölge halkı namaz vakitlerini ancak medya , iletişim araçlarına muhtaç ezansız bir vaziyette öğrenmektedirler. İslam fıtratı üzerinde doğan çocuklarımız İslam'ın en önemli şiarları olan camiye, minareye ve ezan sesine hasret bir şekilde büyümektedirler."

Yerleşim planlarının bir an önce revize edilmesi gerektiğini dile getiren Gökdemir, şu ifadelere yer verdi:

"Müslüman halkımızın doğal hakkı ve imar kanununa göre yürüme mesafeli her 500 metre veya her 100 konut için bir cami inşa edilecek şekilde yer tayin etmelidir. Aksi takdirde HDP'li belediyeler İslam memleketinde tarihe 100 bin nüfuslu bir şehri camisiz ve ezansız olarak iskana açtıkları için vebal ve sorumluluk altında olacaklardır."