Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler
Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler
- Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Gazan, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreter Vekili Ahmet Nihat Buluntu'yu ziyaret etti.

MARDİN(AA) - Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Gazan, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreter Vekili Ahmet Nihat Buluntu'yu ziyaret etti.

Ziyartte konuşan Gazan, kaybolmaya yüz tutan mesleklere ilgiyi artırmak ve mesleklerin son bulmaması adına proje geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapmak istedikelrini söyledi.

Bu kapsamda DİKA'yı ziyaret ettiklerini belirten Gazan, "Kültürel mirasımızı evrensele taşıyacak projelere ihtiyacımız var. Bu anlamda hem kültürümüzün yaşatılması hem de Mardin'in tanıtımında büyük rol oynayacak projeler düşünüyoruz" dedi.

DİKA Genel Sekreter Vekili Buluntu ise, Mardin'in kaybolmaya yüz tutan onlarca mesleğin olduğunu belirterek, "Çoğu meslek, o mesleğin tek ustası ile yaşam savaşı veriyor. Yeni gelen neslin bunları öğrenmek için herhangi bir motivasyonu yok. Bizim çabamız, bu mesleklere olan ilgiyi uyandırmak ve böylece bu değerlerimizin hem kültürel hem de ekonomik olarak devam etmesini sağlamak" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Yaşam

  ,

  Proje

  ,

  esnaf