Kulp'ta bağ bozumu başladı

Kulp'ta bağ bozumu başladı
Kulp'ta bağ bozumu başladı
- Kulp merkez ve köylerinde bulunan üzüm bağlarında her yıl Ekim ayında başlanan bağ bozumuna başlandı.

  DİYARBAKIR (AA) - Kulp merkez ve köylerinde bulunan üzüm bağlarında her yıl Ekim ayında başlanan bağ bozumuna başlandı.

Üzümüyle meşhur olan Kulp ilçesi ve köylerindeki bağ sahipleri, adeta bir şenlik içerisinde geçen bağbozumu hazırlıklarını tamamlayarak bağlara akın etmeye başladı.

Üzüm yetiştiriciliğiyle uğraşan çiftçiler, sonbaharın gelmesiyle köy ve mezralarda hummalı bir çalışma içerisine girerken, sonbahar rengini alan üzüm bağlarında ise buhar ve dumanlar yükselmeye başlıyor.

Üreticiler, sezonunun başlamasıyla birlikte bir yıl boyunca yetiştirdikleri üzümleri toplamak için sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bağın yolunu tutuyor.

Yoğun mesai harcayan köylüler, gün boyu toplanan üzümleri, sandıklara yerleştirildikten sonra, bağda yada köye getirip burada hazırlanan çardak altında geleneksel yöntemlerle pekmez yapıyor. Mahzen adı verilen bölümde çuval içerisine konulan üzümler ezilerek suyu çıkarılıyor ve daha sonra büyük kazanlarda kaynatılarak elde edilen üzüm şiresinden pekmez, pestil, kesme ve cevizli sucuk elde ediliyor.

Yıllardır bu geleneğin devam ettiğine işaret eden köylüler, bağ bozumunun oldukça zahmetli bir iş olduğunu, ancak yıllardır devam eden bu geleneği sürdürmeye çalıştıklarını belirtti.

Kulp'lu çiftçiler, artık bağların eskisi gibi ürün vermediğini, yine de gelenek haline gelmiş bağbozumunu, pekmez, sucuk ve pestil yapma geleneğini zor olmasına rağmen devam ettirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Kulp'un hemen hemen her köyünde üzüm yetiştiriciliği yapılmakta ve şire üzümün en çok yetiştirildiği köylerin başında Demirli, Barın, Temran, Bağcılar , Akbulak Güleç, Uygur, Özbek, İnkaya ve Konuklu  köyü gelmekte.

Bu yıl don olayları ve dolu yağışlarından fazla etkilenmeyen bağlarda üzüm kalitesinin yüksek olduğu belirtildi.


  ETİKETLER:

  Bağcılar

  ,

  Köy

  ,

  ,

  dolu