Kulp'ta Kuran kursu binasındaki yangın

Kulp'ta Kuran kursu binasındaki yangın
Kulp'ta Kuran kursu binasındaki yangın
- Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 6 öğrencinin yaşamını yitirdiği, 3 öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığınca görevlendirilen 2 müfettiş kursta incelemelerde bulundu - Kurs binasında kalorifer sisteminin mevcut ve faal durumda olduğu öğrenildi - Mahalle sakinlerinden Mustafa Karakuş: - "Tahminimize göre yangın odanın kapısını sarmış ve onlar da balkon kapısına ulaşmaya çalışmışlar. Kapı PVC olduğu için erimiş ve bu nedenle balkon kapısını açamamışlar"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Kuran kursu binasındaki 6 öğrencinin yaşamını yitirdiği, 3 öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili soruşturma devam sürüyor.

İlçe Müftülüğüne bağlı Karaağaç Mahallesi'ndeki yatılı Kuran kursu binasında öğrencilerin yatakhane olarak kullandığı koğuşta çıkan yangınla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığınca görevlendirilen 2 müfettiş kursta incelemelerde bulundu.

Müfettişler tarafından hazırlanacak ön rapor Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Kuruluna sunulacak.

Kurs binasında kalorifer sisteminin mevcut ve faal durumda olduğu, gece soğuk olmasından dolayı öğrencilerin elektrikli ısıtıcı kullandıkları öğrenildi.

- "Yoğun dumandan içeriye giremiyorduk"

Mahalle sakinlerinden Mustafa Karakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, komşusunun gece evlerine gelerek kurs binasında yangın çıktığını belirttiğini, bunun üzerine hızla olay yerine koştuklarını söyledi.

"Olay yerine vardığımızda yangının çıktığı odanın tümünü alevler sarmıştı. Mahalle sakinleri olarak bidonlarla su taşıyarak yangına müdahale etmeye çalıştık ama geç kalınmıştı" diyen Karakuş, öğrencilerin yangının çıktığı odada olduklarını hiç düşünemediklerini kaydetti.

Karakuş, vatandaşlardan bazıları yangına müdahale ederken bazılarının odalarda öğrencileri aradığını anlatarak, öğrencileri ararken yoğun dumandan etkilendiklerini dile getirdi.

- "5 öğrenciyi balkon kapısı önünde bulduk"

Dumanın çıkması için pencereleri açtıklarını ifade eden Karakuş, şöyle dedi:

"Yangın söndürüldükten sonra odalara baktık ancak kimseyi bulamadık. Yatak odasına baktığımızda 5 öğrenciyi balkon kapısı önünde bulduk. Yanmışlardı. Tahminimize göre yangın odanın kapısını sarmış ve onlar da balkon kapısına ulaşmaya çalışmışlar. Kapı PVC olduğu için erimiş ve bu nedenle balkon kapısını açamamışlar. Diğer bir odada kalan bir öğrenci de zehirlenerek hayatını kaybetmişti."