Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme

Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme
Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme
- Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Aslan, Kurban Bayramı'nda özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, Kurban Bayramı'nda özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp -damar, mide ve diyabet hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Aslan, yaptığı açıklamada, sağlıklı bir bayram geçirmek için doğru besin seçimi, kurbanlık kesimlerinin doğru şekilde yapılması, gıda güvenliği, etlerin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde bilinçli davranmak gerektiğini söyledi.

Aslan, Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılması için alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğunu kaydetti.

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açtığını ifade eden Aslan, "Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir" dedi.

"Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir" diyen Aslan, hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kurallarının ihmal edilmemesi gerektiğini anlattı.