"Kürt Sorunu ve İslam(cılar)" çalıştayı

"Kürt Sorunu ve İslam(cılar)" çalıştayı
"Kürt Sorunu ve İslam(cılar)" çalıştayı
- Mardin Artuklu Üniversitesince düzenlenecek çalıştaya, 50'ye yakın akademisyen ve uzman katılacak

MARDİN (AA) - Mardin'de "Kürt Sorunu ve İslam(cılar)" çalıştayı düzenlenecek.

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, yaptığı açıklamada, 19-20 Aralık tarihlerinde yapılacak çalıştaya, uzmanların yanı sıra bilimsel araştırmalar yapmış akademisyenler ile Türkiye'nin sorunlarına hakim olan İslami camianın ileri gelenlerinin katılacağını söyledi.

Ağırakça, "Kürt sorunu" şeklinde veya çok farklı isimlendirmelerle ifade edilen sorununun Türkiye'nin güncel problemi olduğunun herkesçe kabul edildiğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Ancak gelinen noktada bu sorun, Türkiye kamuoyunu meşgul eden bir problem haline gelmiştir. Birçok farklı zeminde tartışılan ve çözüm önerileri sunulan probleme yönelik İslami camianın tutumu, önem taşıyor. İslami camianın Kürt sorununda zayıf kaldığı ve tutarsız tutum sergilendiğine ilişkin iddialar doğru değildir." 

 Mardin Artuklu Üniversitesi konferans salonunda 19-20 Aralık tarihlerinde yapılacak çalıştaya, aralarında Prof. Dr. Yusuf Çetindağ, Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Doç. Dr. Vahap Özpolat, Nevzat Çiçek ve Abdurrahman Kurt'un da yer aldığı 50'ye yakın akademisyen ve uzman katılacak.