Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Aydın:

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Aydın:
Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Aydın:
"Milletin ortak sembollerine ve değerlerine yönelik saldırılar kabul edilemez"

MARDİN (AA) - Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Mustafa Aydın, "Milletin ortak sembollerine ve değerlerine yönelik saldırılar kabul edilemez" dedi.

Aydın yaptığı açıklamada, bütün siyasi ve sosyal tarafları seçim çalışmalarında barış süreci ve huzur ortamına zarar verecek her türlü söz ve eylemden kaçınılmasını istedi.

Bazı siyasi parti temsilcilerinin sıcak atmosferi bahane ederek dini sembollerimize yönelik olumsuz beyanatta bulunduğunu işaret eden Aydın, bunun son örneğinin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın statüsü ve durumu üzerinden oluşturulmaya çalışılan algı operasyonu olduğunu kaydetti.

Türkiye 'de dini mekanların statüsü ve din hizmetleri konularında özgürce tartışmaların olmasının faydalı ve gerekli olduğunu dile getiren Aydın, şöyle konuştu:

"Diğer anayasal kurumlar gibi Diyanet İşleri Başkanlığı ve fonksiyonları da mutlaka tartışılmalıdır. Tartışmayı bağlamından kopararak özellikle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i hedef tahtasına koyanların maksadının üzüm yemekten çok bağcıyı dövmek olduğu görülmektedir. Makam aracı üzerinden ahlak zabitliğine soyunma gayretkeşliğine heveslenenler hiç de inandırıcı olmadıklarını bilmelidirler. Kendisine yönelik itibar cellatlığının da kökeninde bu gerçek yatmaktadır."

"Milletin ortak sembollerine ve değerlerine yönelik saldırılar kabul edilemez. Hiç kimse milletin değerleri ve sembollerine karşı koyarak muvaffak olamayacaktır" ifadesini kullanan Aydın, herkesin değerleri rencide edici beyanlardan kaçınması gerektiğini sözlerine ekledi.