Mardin'de BESYO'nun kurulma çalışmaları

Mardin'de BESYO'nun kurulma çalışmaları
Mardin'de BESYO'nun kurulma çalışmaları
- Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ağırakça, "Artuklu Üniversitesi bünyesinde BESYO'nun açıldığı müjdesini vermekten dolayı mutluluk duymaktayım."

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, üniversite bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO)'nun kurulmasıyla ilgili  başlatılan çalışmaların sonuç verdiğini söyledi.

Ağırakça, yaptığı açıklamada, toplumun sosyal yapısı içinde uyma ve çalışma modellerinin yanı sıra, huzursuzlukların, sapma davranışların azaltılması ve bunların normlarla güzelleştirilerek gerginliklerin toplum yararına yükseltilmesinde beden eğitimi ve sporun çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Sağlıklı, üretken ve kendisiyle barışık bir toplumun oluşması için beden ve spor eğitimini almış bireylere ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının kurulmasının önemli olduğunu aktaran Ağırakça, şöyle konuştu:

"Oldukça büyük bir genç potansiyele sahip Mardin'de BESYO'yu kurmak, gençlerimize ve öğrencilerimize sahip oldukları enerji ve yeteneklerini çağın dinamizmine uygun şekilde sportif faaliyetlere yönlendirilmelerini sağlamak en büyük hayalimdi. Bu vesileyle Artuklu Üniversitesi bünyesinde BESYO'nun açıldığı müjdesini vermekten dolayı mutluluk duymaktayım."

Ağırakça, Mardin Artuklu Üniversitesinin bu hamleyle bölge insanının sportif aktivitelere ilgisinin arttırılması ve sosyal yaşam alanının genişletilip iyileştirilmesinde etkin bir rol üstleneceğini ayrıca, Mardin'e amatör ve profesyonel sporcu faaliyetlerine altyapı oluşturarak dünya çapında başarılarıyla gururlandıran sporcuların yetişmesinde üniversite olarak önderlik edeceklerini de sözlerine ekledi.

Bu yıl Uluslararası Yüzme Federasyonu standartlarına uygun yarı olimpik havuz ve kapalı yüzme havuzu inşaatına başlayan üniversitenin, futbol sahası, 2 basketbol sahası, 2 voleybol sahası, 2 tenis sahası ve 4 halı sahasıyla çok donanımlı ve modern spor tesislerine sahip olduğu belirtildi.