Mardin'de doktorlara tehdit iddiası

Mardin'de doktorlara tehdit iddiası
Mardin'de doktorlara tehdit iddiası
- Mardin Tabipler Odası ve Mardin Ses Şubesi'ne üye sağlık çalışanları, Mardin Devlet Hastanesi önünde düzenledikleri eylemde doktorlara yönelik saldırıları protesto etti.

MARDİN (AA) - Mardin Tabipler Odası ve Mardin Ses Şubesi'ne üye sağlık çalışanları, Mardin Devlet Hastanesi önünde düzenledikleri eylemde doktorlara yönelik saldırıları protesto etti.

Yapılan eylemde, Mardin'de Devlet hastanesinde görevli Romatolog Uzmanı Doktor Barış Gündoğdu ve Nusaybin Devlet Hastanesi'nde görevli KBB uzmanı Dr Ersin Şengül'ün hasta ve hasta yakınları tarafından sözlü tacize maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği ileri sürüldü.

Sağlık çalışanları adına açıklama yapan Mardin Tabip Odası Başkanı Kamiran Yıldırım, şiddet uygulamanın hiçbir gerekçesinin olamayacağını belirterek şiddet ile hak aranamayacağını söyledi.

Genelde sıra bekleme yüzünden hasta ve hasta yakınlarının şiddete başvurmak istediğini bunda da doktorların suçunun olmadığını ileri süren Yıldırım, şöyle konuştu:

" Meslektaşımız Romatolog Uzman Dr Barış Gündoğdu, poliklinikte hastası ile ilgilenirken, neden işini çabuk bitirmedin ve tabiri caiz ise 'öbür hastayı sepetleyip' hemen kendisini muayene etmedin diye şiddete maruz kalmıştır. Ayrıca kendisini darp etmeye çalışmışlardır. Kendine insanım diyen hiç kimse böyle bir zihniyete sahip olamayacağını düşünmekteyiz. Arkadaşımız tüm iyi niyeti ile kısıtlı şartlarda hastalarına hizmetin en iyisini vermeye çalışmaktadır. Ayrıca Nusaybin Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı meslektaşımız Dr. Ersin Şengül ölüm tehdidi ve hakaretler ile şiddete uğramıştır. Şikâyeti üzerine karakola gidilince de güvenlik görevlilerinin uzlaştırma yönündeki telkinleri ile karşılanmış. Şikâyetinden vaz geçmeyeceğini beyan edince de yine tehditler devam etmiştir. Can güvenliğimizi sağlamak yerine, tehdit ile şikayetlerimizden vazgeçirilmeye çalışılmaktayız."

 Yıldırım, her iki olay da meslektaşlarına geçmiş olsun temennisinde bulunduklarını ifade eden Yıldırım,  çalışma koşulları ile çalışma güvenliğinden sorumlu yöneticilere şiddetin önüne geçmesi için çağrıda bulunduklarını kaydetti.

- "Beni ölümle tehdit etti"

Romatolog Uzmanı Doktor Barış Gündoğdu ise, 4 defadır aynı sıkıntıları yaşadığını belirtti.

En son olayda problemli bir hastasını muayene etmeye çalışırken hasta ve hasta yakının odaya girmeye çalıştığını belirten Gündoğdu, şunları söyledi:

"Hasta çok fazla bekletildiğini söyleyip hakaret etmiştir bana. Kendisini muayene edeceğimi söylediğim halde eşi de içeri girip hakaret etmiştir bana. Beni ölümle tehdit etmiştir. Sağlıkta şiddet maalesef sıradanlaşmıştır. Bu konuda yetkililerin bir an önce  çözüm bulmasını istiyoruz. En başta Sağlık Bakanlığı'ndan bunu talep ediyoruz."