Mardin'de hava kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalar

Mardin'de hava kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalar
Mardin'de hava kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalar
- Mardin'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce hava kirliliğini önlemeye yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.

MARDİN (AA) - Mardin'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce hava kirliliğini önlemeye yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kentte kömür kullanılan konutlarda kömür denetimlerine devam edildiği bildirildi.

Kış aylarının başlamasına az bir zaman kala, Mardin'de hava kirliliğinin önlenmesi, daha kaliteli bir hava solunması kapsamında merkez ve ilçelerinde bulunan kömür ardiyelerinde düzenli olarak denetimlerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı kömürlerden numune alınarak Bakanlığımızdan yeterlilik almış laboratuvarlarda analiz yaptırılmaktadır. Vatandaşlarımızın daha kaliteli bir hava solumaları için baca temizliklerini düzenli olarak yaptırmaları, kaliteli yakıt kullanımına özen göstermeleri, uygun yakıt tekniklerinde sobalarını yakmaları, atık yağ, naylon, plastik vebenzeri havayı kirletici unsurlardan kaçınmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğümüzce Hava Kirliliği ile mücadele kapsamında gerekli denetimler devam edecektir."