Mardin'de kadınlara yönelik eğitim

Mardin'de kadınlara yönelik eğitim
Mardin'de kadınlara yönelik eğitim
- Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikası Daire Başkanlığı'nca kadınlara yönelik, "Kent ve Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Kent Planlanması" eğitimi veriliyor.

MARDİN (AA) - Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikası Daire Başkanlığı'nca kadınlara yönelik, "Kent ve Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Kent Planlanması" eğitimi veriliyor.

Artuklu Belediyesi evlendirme salonunda belediye çalışanlarına yönelik 3 gün boyunca sürecek eğitimde, Almanya Bremen Jacobs Üniversitesi Sosyolog ve Terapist Diren Yeşil ile  Sosyal Psikolog Özden Melis Uğur çeşitli konularda seminer verecek.

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikası Daire Başkanı Mekiye Güzel, daha güzel işler çıkarabilmek için çalışmaları gerektiğini belirtti.

Bu nedenle eğitim konusunu "Kent ve Kadın" olarak belirlediklerini kaydeden Güzel, şöyle dedi:

"Gittiğimiz her yerde bu sistemi oturtmamız lazım. Aslında mekan, eşitlik, demokrasi ve özgürlük birbiriyle bağlantılıdır. Çünkü mekanları bizler şekillendiriyoruz. Buralarda bizler yaşıyoruz. Evet her kentin yasaları vardır. Burada da bazı yasalar geçmektedir. Burada kadın erkek eşitliği her ne kadar söz konusu oluyorsa da aslında oranlara baktığımız zaman bunun böyle olmadığını çok açık bir şekilde görmekteyiz. Böylece toplumsal cinsiyet farklılığının da ne kadar yaygın olduğunu çok iyi görmekteyiz. Adeta her yeri sarmış durumdadır. Bizler bu farklılığı ortadan kaldırmalıyız."

"Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet" konusunda başlayan eğitim programının ikinci gününde "Kent ve Kadın kentin cinsiyetçi doğası", üçüncü gün ise "Kent planlaması ve toplumsal cinsiyete duyarlı kent planlaması" konularının ele alınacağı belirtildi.