Mardin'de kayıp kişiler için başlatılan çalışmalar

Mardin'de kayıp kişiler için başlatılan çalışmalar
Mardin'de kayıp kişiler için başlatılan çalışmalar
- Mardin'in Dargeçit ilçesinde bir mağarada bulunan kemiklerin, 1995 yılında kayıp 2 kişiye ait olma ihtimaline ilişkin çalışma başaltıldı.

MARDİN (AA) - Mardin'in Dargeçit ilçesinde bir mağarada bulunan kemiklerin, 1995 yılında kayıp 2 kişiye ait olma ihtimaline ilişkin çalışma başaltıldı.

İnsan Hakları Derneği Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, yaptığı açıklamada, Dilan Mahallesi yakınlarında bir mağarada insana ait kemiklerin bulunduğu haberinin üzerine dernek avukatları tarafından kemiklerinin 1995 yılında Dargeçit ilçesinde kaybettirilen Nedim Akyon ve Davut Altunkaynak'a ait olma ihtimaline ilişkin delillerin toplanması ve koruma altına alınması için Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı 'na başvuru yapıldığını belirtti.

Talebin kabulu ile Dargeçit Cumhuriyet Başsavcısı, adli tıp uzmanı ve teknisyeni, kayıp kişilerin aileleri, Dargeçit HDP yöneticilerini ile birlikte çalışma başlatıldığını kaydeden Kuzu, adli tıp uzmanı ve kayıp ailelerinin yoğun çabaları ile 2 veya 3 insana ait olabileceği düşünülen kemiklerin delillendirildiğini kaydetti.

İnsan kemiklerinin bulunduğu mağaranın doğal veya eski oluşturulmuş bir mağara niteliğinde olduğunu belirten Kuzu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kuyunun içinde kemikler, elbiselerin  içinde, mağarada toplanılmıştır. Elbiselerin gömlek, pantolon, fanila, ceket, kazak şeklinde olduğu, kimisinin etiketinde 1995 yazılı olduğu gözlemlenmiştir. 3 adet lastik ayakkabı tespit edilmiştir. Söz konusu deliller ailelerden alınacak kan örnekleri ile beraber İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilecektir." 

Kuzu, ayrıca, savcılığın imkanlar dahilinde ailelerin hukuksal taleplerini karşılamaya çalıştığı ve hassasiyet gösterdiğinin gözlemlendiğini kaydetti.