Mardin'de şiddete karşı kitap okuma eylemi

Mardin'de şiddete karşı kitap okuma eylemi
Mardin'de şiddete karşı kitap okuma eylemi
- Kentteki 51 dernek, vakıf, oda ve sendikanın oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve Erdemli Gençlik Platformu üyeleri, şiddeti protesto etmek amacıyla kitap okuma eylemi yaptı - Erdemli Gençlik Platformu Başkanı Doğan: "Eski Türkiye özlemi duyanlara fırsat vermeyeceğiz"

MARDİN (AA) - Mardin'de 51 dernek, vakıf, oda ve sendikanın yer aldığı Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve Erdemli Gençlik Platformu üyelerince, şiddeti protesto etmek amacıyla  kitap okuma eylemi düzenledi.

Karayolları Parkı'nda bir araya gelen platform üyeleri ve çok sayıda üniversite öğrencisi, son günlerde çeşitli üniversitelerde meydana gelen şiddet olaylarına tepki olarak, yanlarında getirdikleri kitapları okudu.

Eylem hakkında gazetecilere açıklama yapan Erdemli Gençlik Platformu Başkanı Hamza Doğan, üniversitelerin ilim ve irfan yuvaları olduğunu belirtti, gençliği yapay bahanelerle ayrıştırmak ve çatışmalarını sağlamak isteyen bazı çevrelerin olduğuna dikkati çekti.

Doğan, gençleri şiddet ve terörle istismar etmek isteyen odaklara karşı direneceklerini ifade ederek, "Üniversite gençliğinin şiddet sarmalı ile terör dalgasına maruz bırakılması, ülkenin geleceğine yerleştirilmiş adeta bir nükleer bombadır. Bilim yuvalarında yetişen gençliğimize kast eden karanlık eller, ülkenin geleceğini sabote etmenin çabası içerisindedir. Heder edilmek istenen ortak enerji ve gücümüzdür. Buna izin vermeyecek ve bu karanlık odakları deşifre etmeye devam edeceğiz" dedi.

" Türkiye , tarihi bir seçim öncesinde yine karanlık mahfillerin kirli provokasyonlarıyla ülkeyi kaosa sürüklemek istedikleri bir hassas süreçten geçiyor" diyen Doğan, gençlerin olaylar karşısında serinkanlı ve sağduyulu davranmaları gerektiğini vurguladı.

Milleti ve değerlerini hedef alan senaryolarda yer almayacaklarını kaydeden Doğan, şöyle konuştu:

"Üniversite gençliğini sokak çatışmalarına çekerek şiddet ve terör dalgasına alet etmeye kalkışanlar bu gençlere en büyük kötülüğü yapanlardır. Bu milletin izzet ve istikbalini emperyalist güçlere peşkeş çeken yerli işbirlikçi ve ihanet çeteleridir. Eski Türkiye özlemini duyanlara fırsat vermeyeceğiz. Milleti ve değerlerini hedef alanların senaryolarında yer almayacağız. Soylu gençliğin inşası ve medeniyet değerlerimizin ihyası için kitap okuyarak, kendimizi en iyi şekilde yetiştirerek her zaman üzerimize düşeni yapmayı, milletimize karşı bir borç bileceğiz."

-"Gençlerimize güveniyoruz"

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu sözcüsü Mustafa Aydın ise gençlerin sokaktaki vandalizm ve provokasyonlara alet olmamaları için kitap okuma eylemine destek verdiklerini dile getirdi.

Seçim sürecinde gençlerin kavga ortamlarına çekilmek istendiğini söyleyen Aydın, "Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. seçim öncesinde gerginliklerin üretilmek istendiği, bunun startını da şehit savcımızın şahadeti ile düğmeye basıldığını düşünüyoruz. Bu süreçte daha çok gençlerin dinamizmi üzerinde bazı istismarların olabileceği endişesi ile toplandık. Biz gençlerimize güveniyoruz. Bütün gençlerimize sağ duyulu olmaları ve asla provokasyonlara gelmemeleri, yeni Türkiye için heyecanlanması için çağrıda bulunuyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir süre kitap okuyan platform üyeleri ve gençler, daha sonra dağıldı.