Mardin'de trafik sorunu

Mardin'de trafik sorunu
Mardin'de trafik sorunu
- Mardin Büyükşehir Belediyesi, 1. Cadde Yayalaştırma, Toplu Taşıma İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

MARDİN (AA) - Mardin Büyükşehir Belediyesi, 1. Cadde Yayalaştırma, Toplu Taşıma İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek, bir otelde yapılan toplantıda, Mardin'in büyükşehir statüsüne kavuşması ve yönetime gelmeleri ile kentteki sorunlara çözüm bulmak için arayışa girdiklerini söyledi.

Kentte imar, altyapı, çarpık kentleşmenin yanı sıra kentte en önemli sorunlardan bir tanesinin de trafik sorunu olduğunu belirten Zirek, şöyle konuştu:

"Mardin'in tarihi yapısının bulunduğu yukarı Mardin dediğimiz bölgede bulunan tek bir cadde ve bu caddede ki trafik akışı adeta dünyanın hiçbir yerinde karşılaşamayacağımız bir manzarayı bize gösteriyor. Kaldırımlar insanların yürümesi için yapılırken, ne yazık ki burada araçların park yeri haline gelmişti. Bu tablo da bizi daha hızlı bir şekilde kentin trafik sorununu çözmeye yöneltti. DİKA'nın katkılarıyla hazırlanan proje 1'inci Cadde'nin yayalaştırılması yada trafikten kısmen de olsa  arındırılarak daha çok tarihi yapıların, mekanların yerlerinin alanlarını açmaktı. Bu nedenle birkaç ön çalışma yaptık. Tabi ki trafik sorunu Mardin'de sadece 1'inci Cadde ile sınırlı değil bugün Mardin'in bu çarpık kentleşmesi aşağı Mardin dediğimiz Yenişehir'de daha çok görülmektedir. Ama bizler tarihi alana daha çok önem verdiğimiz için öncelikle 1'inci Cadde'nin çalışmasını esas aldık."

Zirek, Diyarbakır Kapı Eski Sanayi bölgesindeki yerin kamulaştırılarak otoparka dönüştürülmesi ile 1'inci Caddedeki trafiğin rahatlayacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından hazırlanan proje hakkında katılımcılara sunum yapılarak bilgi verildi.