Mardin'deki terör saldırısı

Mardin'deki terör saldırısı
Mardin'deki terör saldırısı
- Derik ilçesindeki saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Sezer Aydemir'in cenazesi, Mardin'de düzenlenen törenin ardından memleketine uğurlandı

MARDİN (AA) - Mardin'in Derik ilçesindeki terör saldırısında şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Sezer Aydemir için Mardin'de tören düzenlendi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, Mardin Devlet Hastanesi morgundan alınarak, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında taşınan tabutun katafalka konulmasının ardından şehit Aydemir'in öz geçmişi okundu ve dua edildi. 

Piyade Binbaşı Ercan İyigün, törende yaptığı konuşmada, Aydemir'in, Derik'teki terör operasyonunda şehit olduğunu belirterek, vatan toprağını kanıyla sulayan şehidin Türk milletinin kalbinde yaşayacağını söyledi.

Terör örgütü PKK'nın son dönemde ülkenin huzur ve güven ortamını bozmaya ve halk üzerinde korku yaratmaya yönelik yöntem ve hedeflerini değiştirdiğine işaret eden İyigün, "Vatandaşlarımızı silah zoruyla canlı kalkan olarak kullanarak, yol kesip seyahat özgürlüğünü engelleyerek, araç yakıp vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit ederek eylemlerini arttırma gayretine girmiştir" ifadelerini kullandı.

Türk Silahları Kuvvetleri olarak terör örgütünün amacına ulaşmasını engellemek için görevlerini kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayan İyigün, şöyle konuştu:

"Hukuku, insan hak ve özgürlüklerini, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen ancak devletin sunduğu bütün haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasiye ve özgürlüğe tamamen aykırı en alçak cinayetler işleyenler ve bu cinayete alkış tutanlar şunu asla unutmasınlar; Türkiye'de kanunların önünde bu cinayetlerin hesabını mutlaka vereceklerdir."

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun'un okuduğu duanın ardından şehidin cenazesi, memleketi Elazığ'a uğurlandı.

Törene, şehidin yakınlarının yanı sıra Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.