Mardinli ilim adamlarının fotoğrafları üniversite duvarlarına asıldı

Mardinli ilim adamlarının fotoğrafları üniversite duvarlarına asıldı
Mardinli ilim adamlarının fotoğrafları üniversite duvarlarına asıldı
- Mardin Artuklu Üniversitesi'nde, Mardin asıllı ilim adamalrının biyografilerinin yer aldığı tablolar üniversitenin duvarlarına asıldı.

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi'nde, Mardin asıllı ilim adamalrının biyografilerinin yer aldığı tablolar üniversitenin duvarlarına asıldı.

MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça tarafından araştırılan "Mardin Asıllı İlim Adamları" çalışması tamamlandı.

Çalışma kapsamında geçmiş yıllarda yaşayan ilim adımlarının fotoğrafları Mardin asıllı alimlerin eserleri ile birlikte kısa biyografilerinin yer aldığı tablolar, üniversitesi birimlerinin duvarlarına asıldı.

Rektör Ağırakça, yaptığı açıklamada, medeniyetin ve bilimsel araştırmaların hakiki bir anlam ve derinlik gerektirdiğini dünyaya öğreten İslam medeniyetinin ilmi verilerini yansıtan merkezlerden birinin de Mardin şehri olduğunu söyledi.

Mardin'de çok sayıda alimin yetiştiğini vurgulayan Ağırakça, şöyle dedi:

" Dünya medeniyet tarihinde derin izler bırakan Mısır , Mezopotamya, Yunan, Çin ve Hind uygarlıklarının etkili olduğu dönemlerden sonra, bu günkü medeniyetin temellerini atan İslam Medeniyetinin etkisi diğer medeniyetlere kıyasla daha farklı ve derin olmuştur. İslam Medeniyetinin, Rönesans'la şekillenen Batı Medeniyetinin temellerini oluşturduğu ve dünya ilimler tarihine olan katkısı herkes tarafından kabul görmüş bir hakikattir. İslam Medeniyetine hizmet eden, çok önemli ilim adamlarını bağrında yetiştirmiş ve tüm bilim âlemine önemli katkılar sağlamış bir diğer merkez Mardin şehridir. Mardin'de yüzlerce ilim adamının yetiştiği gerçeğini ilimler tarihi ile ilgilenen herkes bilmektedir. İlim dünyasını şahlandıran Mardin asıllı alimlerin eserleri ile birlikte anılması ve gün yüzüne çıkarılması, Mardin Artuklu Üniversitesi'nin bir vefa borcudur."