MAÜ'de Nevruz kutlaması

MAÜ'de Nevruz kutlaması
MAÜ'de Nevruz kutlaması
- Mardin Artuklu Üniversitesi'nin kampüs alanında düzenlen Nevruz etkinliğinde öğrenciler ateş yaktı, şarkı söyleyip halay çekti.

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi'nin kampüs alanında düzenlen Nevruz etkinliğinde öğrenciler ateş yaktı, şarkı söyleyip halay çekti.

Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından üniversite yerleşkesinde düzenlenen Nevruz kutlamasına Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, öğretim üyeleri, idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Nevruz etkinliğinde konuşan Rektör Ağırakça, kadim bir kutlama olan Nevruzun gerçek anlamıyla idrak edilmesi ve hatırlanması gerektiğini ifade etti.

Ağırakça, çok geniş bir coğrafyada yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruzun, herkesin kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gün olduğunu belirtti.

Bu topraklarda Türklerin, Arapların ve Kürtlerin binlerce yıl kardeşçe ve barış içinde yaşadıklarını kaydeden Ağırakça, "Çok güzel değişimlerin yaşandığı bu süreçte Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Lazıyla herkesin böylesine bir bayram havasını soluyup barış ve kardeşlik içinde yaşayacağı günler yakındır. Herkesin Nevruz Bayramını kutluyorum" dedi.

Ağırakça, daha sonra öğrencilerin arasına katılarak guruplar halinde halay çeken öğrencilere eşlik etti.

 Nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayan kutlamada sahne alan ses sanatçısı Halit Bilgiç, Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar söyledi.