MAÜ'de tasavvuf müziği dersleri

MAÜ'de tasavvuf müziği dersleri
MAÜ'de tasavvuf müziği dersleri
- Mardin Artuklu Üniversitesi'nde (MAÜ) Tasavvuf müziği derslerinin verildiği belirtildi.

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi'nde (MAÜ) Tasavvuf müziği derslerinin verildiği belirtildi.

MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, üniversiteye bağlı Devlet Konservatuarı'nın en önemli araştırma alanının başında gelen müzik alanında eğitim programının titizlikle hazırlandığını kaydetti.

Konservatuarlarda 'Dini Musiki' adı altında bir alanın bulunmadığına da dikkat çeken Ağırakça, üniversite olarak bu tarz geleneksel müziğin, dışlanmaması ve korunması için akademik çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

"Tekke ve Cami musikisi, tarihimizin ve kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır" diyen Ağırakça, şöyle dedi:

"Bu geleneksel müziğimiz gösterdiği çeşitlilik, makam, usul, biçim ve geleneksel ezgi üslubu açısından önemli bir yere sahiptir".

Devlet Konservatuarı'nda Hafız ve Neyzen Fatih Kılıç ise, üniversitenin öncülüğünde, Şubat 2015 tarihinden itibaren Artuklu Meşk Grubu kurucuları Neyzen Egecan Aydın , ve Neyzen Mehmet Tören'in de nezaret ettiği musiki derslerinin, her hafta Çarşamba günü Rektörlük bünyesindeki Şark Odası'nda verildiğini söyledi.

Verilen eğitimde klasik hafız tavrı ile Neyzen Niyazi Sayın üslubunun takip edildiğini ifade eden Kılıç, şöyel konuştu:

"Bu çalışmalarımızla geleneksel müziğin varlığına ve zenginliğine dikkat çekmek istiyoruz. Günümüzde müzikle ilgili popüler yaklaşımlar genellikle hızlı tüketilen, müzikal varlıklar üzerinde duruyor. Bizim ise dikkatini çekmek istediğimiz husus, eskimediğini düşündüğümüz geleneksel müziğimizin zengin formlarıyla ihmal edilerek akademinin dışında bırakılmış olmasıdır."