MAÜ'de yabancı uyruklu 14 akademisyenin sözleşmesi feshedildi

MAÜ'de yabancı uyruklu 14 akademisyenin sözleşmesi feshedildi
MAÜ'de yabancı uyruklu 14 akademisyenin sözleşmesi feshedildi
MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ), Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) ihtiyaç fazlası yabancı uyruklu öğretim üyesi istihdamının...

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ), Yükseköğretim Kurulu'nun ( YÖK ) ihtiyaç fazlası yabancı uyruklu öğretim üyesi istihdamının azaltılması yönündeki uyarısı üzerine 14 akademisyenin sözleşmesini feshetti.

MAÜ'den yapılan yazılı açıklamada, üniversite bünyesinde görev yapan yabancı uyruklu bazı akademisyenlerin sözleşmelerinin feshedilmesine dair spekülasyonların kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olduğu belirtildi.

Bakanlar Kurulu kararınca, yükseköğretim kurumlarında yabancı uyruklu öğretim elemanı sayısının, toplam öğretim elemanı sayısının yüzde 2'sini geçemeyeceği bildirilen açıklamada, MAÜ'de bu oranın yüzde 10.32'ye ulaştığı kaydedildi.

- "Tam zamanlı çalışmışlar gibi ücret ödemesi yapılmış"

YÖK tarafından yapılan uyarıda ihtiyaç fazlası yabancı uyruklu öğretim üyesi istihdamının azaltılmasının istendiğine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

"Yabancı uyruklu öğretim elemanı istihdamı politikası üniversitemizce şu ana kadar yanlış uygulanmış olup yılda sadece bir ya da iki gün Türkiye 'ye giriş yapanlara dahi yıllarca tam zamanlı çalışmışlar gibi ücret ödemesi yapılmıştır. Yabancı uyruklu çalıştırılmasına esas teşkil eden kriterlerden gerektiği gibi verim elde edilememiş, söz konusu 14 yabancı uyruklu öğretim elemanı arasından üniversitemiz adına şu ana kadar sadece bir akademik yayın yapılmıştır."

- Tepki gösterdiler

Rektörlük binası önünde toplanan MAÜ Bağımsız Üniversite Platformu Üyeleri adına konuşan Doç. Dr. İbrahim Bor, öğretim görevlilerinin görevden uzaklaştırılmasının keyfi bir uygulama olduğunu savundu.

Dünya standartlarında üniversitelerin uluslararası öğretim elemanı sayısının bilimsel kriterler, ihtiyaçlar ve belli ilkeler doğrultusunda belirlendiğini dile getiren Bor, "Yeni kurulan ve hızlı bir gelişim gösteren üniversitemizde takip edilmesi gereken istihdam politikası, üniversiteyi uluslararası hocalardan mahrum bırakacak şekilde küçültmek olmamalıdır" dedi.